Bugün ‘Bayram’
Mehmet Emin Akçay

Bugün ‘Bayram’

Bu içerik 106 kez okundu.

Bugün Ramazan Bayramının ilk günü…

Bayram geldi hoş geldi. Bir aylık orucun ardından nihayetinde bayram da geldi. Zaten geriye dönüp bir baktığımızda zamanın nasıl da hızlı geçtiğini görebiliyoruz.

Daha dün gibi oruca başladık ve koca bir ay sanki bir an gibi geçti. Evet. Şimdi bayram. Kimi yurt dışından gurbetten, kimi de çalıştığı işinden aldığı bayram izniyle köyüne, kasabasına, akrabasına, ailesinin olduğu yere ziyarete geldi.

Evet. Bayram, güzelliktir, sevgidir, saygıdır. Geçmişi yad etmek, büyüklerin hal hatırını sormak, çocukları da sevindirmektir.

Üzmek, kırmak, küsmek yoktur bayramlarda. Bayramlar küskünlüklerin son bulmasıdır. Adı üzerinde, bugün bayram…

Kime sorsanız hep der ki, nerde o eski bayramlar. Nerde… O tat, o coşku nerde… Şimdi adı var ama kendi yok gibi.

Aslında çok da bir fark yok bence. Çünkü her insan için yaşadığı dönem önemlidir. O da bayramı nasıl gördüyse, öyle yaşar. Öyle yaşadığı için hep kendi zamanını arar.

Zaman geçtikçe bayramlar değil, insanın kendisi değişmektedir. Eski kırsal yerleşimlerdeki güveni, coşkuyu, sevgiyi ve saygıyı tabi ki günümüzde görmemiz mümkün değildir.

Koca kentlerde toplanan insanlar, her ne kadar yakın görünseler de birbirinden uzakta yaşamaktadır. Koca binalarda bir arada yaşayan ancak birbirinden habersiz insanlar, ayrı dünyalarda yaşıyorlar.

Her geçen gün gelişen teknoloji, insanları birbirinden uzaklaştırmaktadır. Çünkü artık telefon bile tamamen internet dünyasına adapte edilmiş, insanlar telefon açmaktan aciz kalmış, birbirlerini sosyal medya üzerinden sormaya başlamışlar.

Bugün bayram. Hem de Ramazan Bayramı. Gelin bu bayramda sabah erkenden önce gidip büyüklerimizi ziyaret edelim, hal hatırlarını soralım. Küçükleri de sevip, küçük de olsa hediyeler verelim.

Bayramınız mutlu, kutlu, huzurlu olsun. İyi Bayramlar…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti