Çukurova Bereketi…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Çukurova Bereketi…

Bu içerik 8 kez okundu.
Reklam

Türkiye’nin önemli tarım arazilerini barındıran Çukurova’da buğday hasadı sona erdi. Hasadın sona ermesi ile birlikte alınan verime bakıldığı zaman Çukurova’nın bereketi bir kez daha ortaya çıktı.

Bu yıl havaların iyi gitmesi ile birlikte buğday üreticisinin yüzü alınan verim ile birlikte bir kez daha güldü. Aslında bu yıl alınan verim sadece üretici için değil, hepimiz için çok önemlidir. Çünkü buğday, dünyada tüm ülkeler için çok önemli ve hayati bir önem taşıyan stratejik bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hızla artan dünya nüfusu ile birlikte, tarım ürünlerine olan talep de doğal olarak artmakta ve azalan tarım arazileriyle birlikte gıdaya olan ihtiyaç daha da önem kazanmaktadır.

Bugün buğdaydan un, bulgur, makarna, nişasta ve daha birkaç ürün elde edilmekle birlikte, kâğıt yapımı ve hayvan yemi olarak faydalanmaktayız.

Ülkemizde ortala üretilen buğday miktarı yaklaşık 20 milyon tondur. Geçtiğimiz yıl havaların iyi gitmesi ile birlikte bu miktar 21 milyon tonun üzerine çıktı ve bu yıl da hasat döneminde alınan verimlere baktığımızda yine 21 milyon tonun üzerine çıkacak gibi görünüyor.

Bunda Çukurova’nın bereketli topraklarının payı göz ardı edilemez. Normal yıllarda Çukurova’da kuru arazilerde verim 300 - 500 kg/da, sulu arazilerde ise 500-750 kg/da aralıklarında olurken, son iki yıldır dekara 700 ile 800 kg buğday alınmaktadır. Çukurova asırlardır insanları doyurdu ve halen doyurmaya devam ediyor.

Aman nazar değmesin diyelim ve bu bereketin hep böyle devam etmesini dileyelim. Üreticilerimizin kazancı bol ve bereketli olsun. Sizin kazanmanız hepimizin kazanması demektir. Bol kazançlar…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi