SURİYELİLER DÖNMELİ
ZEKERİYA ŞAHİN

SURİYELİLER DÖNMELİ

Bu içerik 6 kez okundu.
Reklam

Dünya ülkelerinin gözünü diktiği Türkiye’de heyecanlı günler birbirini kovalıyor. Bir yandan Ramazan Bayramı heyecanı yaşanıyor, diğer yandan da seçim heyecanı alabildiğine artıyor.

Şurada kaldı 6 gün. 6 gün sonra 24 Haziran 2018’de vatandaşlık hakkımızı kullanacağız ve sandık başına gideceğiz. Herkes şapkasını önüne alacak, düşünecek ve geleceğimiz için, evlatlarımız, torunlarımız için aydınlık, gelir düzeyi yükselecek bir fert olma hayaliyle oyunu kullanacak. Korkmadan, inançla, güvenle sandık başına gidecek olan her bir vatandaş akıllı düşünüp mührünü vuracak. Dürüstlüğüne inandığı, “Ben bu liderle daha mutlu olurum.” diyen her vatandaş, vatandaşlık hakkını kullanmalı ve oyunu kullanmalıdır. Çünkü bir başka Türkiye yok. 

Bu arada Suruç’ta yaşanan kanlı olay hafızalarımıza derin bir iz bıraktı. Burada suçlular elbette bulunacak ve hakim önüne çıkıp hesabını verecektir. Sağ duyulu yaklaşım ile olayın daha fazla abartılmadan suçlunun en kısa zamanda adalete teslim edileceğine inancım sonsuzdur.

Bir yandan da Ortadoğu’da yıllardır devam eden ölümcül kavgaların ne zaman biteceğini kestirmek çok güç. Çıkar kavgaları, yanlış politikalar Ortadoğu’yu bataklığa çevirdi. Kurşun yağmurları atılan bombalar ile sönen onca yaşam, yıkılan evler, kaybolan hayaller... Acı çeken milyonlarca insan... Karnını bir türlü doyuramayan emperyalist güçler uzatmış bir dal, uzaktan uzağa karıştırıp duruyor. Hepsinin gözü zengin yer altı kaynaklarında.

Böyle bir girdap içinde çırpınan ve ülkesini can korkusuyla terk edip Türkiye’ye sığınan yaklaşık 3 milyon Suriyeli yetişkin, çocuklarıyla beraber 5 milyon civarındaki Suriyeliler dağılmış güzelim ülkemizin dört bir yanına. Çileli bir hayat içinde yoğruluyor. Belki çileli demek doğru değil. Çünkü eşsiz merhametiyle Suriyelilere kucak açan devletimiz onlara her türlü kolaylığı sağlamış. Sağlamak için de çabalıyor. Yıllardır süren bu yardımlar, ülkemizde ekonomik kayıplara da yol açtığı kesin. Her türlü imkana sahip olan Suriyeliler sürekli olarak nüfuslarını artırıyor. Bugün 5 milyon ise bir kaç sene sonra bir o kadar daha artabilirler.  Bizim evlatlarımız ise çırpınıyor. Bir üniversiteye girmek için yüzbinlerce genç amansız bir yarışa giriyor. İş bulamıyor. Onlar da acı çekiyor.

Artık Ortadoğu’da bu kan durmalı. Seçime giren her parti Suriyeliler hakkında net bir duruş sergilemeli. Barışı sağlamalı ve Suriyeliler ülkelerine gönderilmeli.

Türkiye misafirlerini layıkıyla ağırladı. Ama artık onlar ülkelerine dönsün. Türkiye’de ve Ortadoğu’da yeni güneşler doğsun.

İnsanlar hayallerini gerçekleştirsin. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi