Kör ölür badem gözlü olur
BAYRAM BULUT

Kör ölür badem gözlü olur

Bu içerik 44 kez okundu.
Reklam

İnsanlar doğar, büyür ve yaşlanır, en sonunda ise hayata veda eder. Bir bebek yeni doğduğunda seviniriz. Allah’a şükür eder ve çeşitli şekilde bunun sevincini yaşar ve paylaşırız.

Ancak insan hayatını kaybettiğinde ise, çok üzülürüz. Aklımıza hayatını kaybeden kişi ile yaşadığımız anılar gelir ve duygulanırız.

Ölenlerin arkasında güzel sözlerle bahsederiz. Ki olması gerekende zaten budur ama bunları neden anlatıyorum.

Birçok meslektaşımız, arkadaşımız, mahallelimiz ve hatta akrabalarımız vefat ediyor. Sağ iken değerini bilmediğimiz, maddi - manevi destek çıkmadığımız kişiler oluyor.

İşsiz kaldıklarında, çaresiz kaldıklarında, bir sorunları olduğunda ondan kaçtığımız ve yüzüne bakmadığımız ancak vefat ettiğinde ‘Vah Vah’ diyerek, ‘Çok iyi bir kişiydi’ diyerek arkasından konuştuğumuz kişilerin olduğunu da gördüm.

Bu konu toplum genelini kapsadığı için bizli cümleler kuruyorum. Hani, ‘kör ölür badem gözlü olur’ diye bir deyim vardır ya aynen bizler de toplum olarak onu uyguluyoruz.

Rahmetli Arkadaşım İsmail Özkul buna en basit örnek. Çok fazla örnek gördüm ama en çok üzüldüğüm olay olduğu için onu örnek göstermek istiyorum.

Rahmetli İsmail İletişim Fakültesi mezunuydu. Mesleğinde de çok başarılı bir kişilikti. Ama işsiz kaldıktan sonra talihi bir türlü gülmedi.

Eleman alacak kurumlar bile tamam seni düşünelim diyerek İsmail’den destek aldı ama İsmail bize destek veriyor zaten diyip işsiz parasız olduğunu düşünmeden başkasını işe aldı.

Kime gittiyse iş konusunda kapılar yüzüne kapandı. Bir talihsizlik üzerinde dolaşıyordu. İsmail henüz genç yaşında balkondan düşerek aniden hayatını kaybetti.

Kimsenin yüzüne bakmadığı sahip çıkmadığı İsmail için törenler düzenlendi. Süslü cümleler kuruldu. Neler yaşandı anlatmakla bitiremem şimdi.

Peki İsmail ölmeden neden bu sahiplenme olmadı. İlla ölmesi mi gerekiyordu. İsmail sadece bir örnek.

Çok sayıda benzere olayı görüyorum ve buradan şunu söylemek istiyorum. Artık kör ölüp badem gözlü olmasın. İnsanların yaşarken kıymetini bilelim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi