Güneş gözlükleri…
Serhat Şanlı

Güneş gözlükleri…

Bu içerik 8 kez okundu.
Reklam

Yaz sıcakları ile birlikte güneş ışınları da yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı. Özellikle öğle saatlerinde keskin güneş ışınlarına maruz kalmaktayız. Bu durum da en hassas organımız olan gözlerimize zarar verir.

Güneş ışınlarından zarar görmemek için de özellikle yaz aylarında birçok kişi güneş gözlüğü kullanır. Güneş gözlüklerinin asıl görevi gözleri güneşin yaydığı ultraviyole ya da diğer ismiyle morötesi ışınların göze verebileceği hasarlardan ve neden olabileceği ciddi göz hastalıklarından korumaktır.

Ancak hem aksesuar, hem de sağlık açısından kullandığımız güneş gözlüklerinin kalitesine dikkat etmek gerekiyor. Bunun için kaliteli gözlük kullanmak gözlerimizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Günümüzde hemen hemen her yerde gözlük satılan bir yer bulabiliriz. Ancak burada önemli olan satılan gözlüklerin belirtilen özellikleri taşımasıdır. Çünkü imitasyon dediğimiz taklit ve sahte ürünler her yerde karşımıza çıkmaktadır.

Unutmamalıyız ki, hangi malzemeden yapıldığı belli olmayan, güneş ışınlarına karşı hiçbir koruma sağlamayan gözlükler sonrasında gözlerde kalıcı hasarlara da yol açabiliyor. Yani faydadan çok zarar verebiliyor.

O nedenle gözlük alırken çok dikkatli olmak gerekir. Bugün gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacak gözlükler en başta polarize olmalıdır. Piyasada polarize olduğu söylenen her gözlük gerçek polarize değildir. Sahtelerden sakınmak gerekir.

Onun için de güneş gözlüğü alırken güvenilebilir bir optikçiden kurumsal büyük firmalardan satın almak daha doğru olacaktır. Sokakta kıyı da kenar da, işportacıdan ehliyetsiz kişilerden alınan gözlüklere dikkat edilmelidir. Camları ultraviyole ışınlarını alması gerekir.

Güneş gözlüklerinin üzerinde mor ötesi ışınları kırdığına dair tescil bulunması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı, tüm gözlükler için sertifika zorunluluğu getirmiştir. Satın alırken sertifikası istenmelidir.

Kaliteli gözlük almanın yanında onun bakımı da çok önemlidir. Güneş gözlükleri temiz su ile yıkanmalı, pamuklu bir bez ya da gözlükçüden alınacak bez ile silinmesi doğru olacaktır.

Evet. Yaz geldi. Artık güneş daha sıcak ve daha etkili… Güneşin zararlı etkilerinden kurtulmak için tercih edeceğiniz güneş gözlüklerine dikkat edin. Unutmayın kalite her zaman önce gelir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi