Klimalar…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Klimalar…

Bu içerik 10 kez okundu.
Reklam

Klimalar artık dört mevsim evde, işte, arabada hemen hemen her yerde yararlandığımız önemli bir ihtiyaç haline geldi. Kavurucu sıcaklarda tatlı bir serinlik, temiz bir soluk almak için klimalar çok önemlidir.

Eskiden her ne kadar lüks olarak görünse de, şimdi birçok kişinin evinde yer almakta ve artık hayatımızın bir parçası haline geldi diyebiliriz.

Yaz sıcaklarında insanların en fazla aradığı şey birazcık serinliktir. Özellikle yaz mevsimlerinde kavurucu sıcakların yaşandığı Adana, Mersin ve Hatay illerinde daha fazla aranır.

Hali vakti yerinde olan sıcak ayaz aylarında Adana’nın kavurucu sıcağında kaçarak, soluğu yaylalarda alır. Bir kısmı da denizlere gider.

Ancak yaylada ve ya denizde yeri olmayan, işi gereği devamlı çalışmak zorunda kalanlar, işte, evde ve arabada klimaların serinliği ile sıcakları atlatmak zorundadır.

Kavurucu sıcaklarda rahat bir nefes almamızı sağlayan klimaların da bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Bakım hem verimli çalışmasını, hem de enerji tasarrufu bakımından önemlidir.

Günümüzde artık enerji tasarrufu bakımından çok iyi klimalar üretilmektedir. Bugün çok az enerji harcayan klimalara her yerde ulaşmak mümkündür.

Uzmanlara göre klimalardan maksimum verim almak için bakımlarının tam ve zamanında yapılması gerektiğini ve ideal sıcaklıklarda çalıştırılmasını önermektedir. Bugün klimaların yaz aylarında en ideal çalıştırma aralığı 24 ve 26°C’dir. Unutmayın düşürdüğünüz her bir derece, klimanın elektrik tüketimini yüzde 8- 10 artıracaktır.

Bir klimanın yaklaşık 10-15 yıllık ömrü vardır. Eskiyen klimaların yenilenmesi daha uygun olur. Çünkü, eski klimalar aynı soğutma performansı için yeni klimalara oranla yüzde 30-40 daha fazla enerji harcamaktadır.

Klimalardan daha fazla verim almak ve enerji tasarrufu yapmak için filtrelerinin belirli aralıklarla temizletilmesi yetkili servisler tarafından periyodik bakımlarının yapılması çok önemlidir. Filtrelerin temizlenmemesi hastalıklara da yol açabilmektedir.

Ayrıca evlerde yalıtımın olması verimlilik açısından önem taşımaktadır. Yalıtımlı yerlerde ısıtma ve soğutma giderleri, olmayan yerlere göre daha az olacaktır.

Evet. Sıcaklar başladı ve klima kullanımı arttı. Klimalarınızın bakımını yaptırın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi