TARİH KOKUYORUZ
BAYRAM BULUT

TARİH KOKUYORUZ

Bu içerik 6 kez okundu.
Reklam

Adana kent merkezi tarih kokuyor. Tepebağ Mahallesi, Ulu Cami Mahallesi ve çevresinde bulunan bir çok mahallede öyle tarihi bir doku var ki, insanı zamanda adeta yolculuk yaptırıyor.

Tarihi Tepebağ Evleri, Tarihi Ulu Cami, Yağ Cami, Büyüksaat, Tuzhanı, Ramazanoğlu Konağı şuan aklıma gelmeyen daha bir çok tarihi mekan kent merkezimizde bulunuyor.

Çarşıda bulunan bu mekanların büyük çoğunluğu da hala aktif olarak kullanılıyor. Biz bu tarihi mekanların önünden her gün geçiyoruz. Belki de namazımızı bu tarihi camilerde kılıyoruz.

Bizler için artık sıradan bir halde almış olabilir bu tarihi doku ama unutmayalım ki hale internetten, kitaplardan bu tarihi yerleri okuyup görmek isteyen çok sayıda insan var.

Bu nedenle tarihimize sahip çıkmalıyız. Özellikle Tepebağ Mahallesi’nde bulunan tarihi Tepebağ Evleri’ne değinmek istiyorum.

Bir kısmı restore edildi bu binaların ama hala büyük bir kısmı yıkılmaya yüz tutmuş durumda öylece duruyor. Tarihi dokumuza sahip çıkmamız gerekiyor.

Bazı yıkılmaya yüz tutmuş binaların sahipleri tarafından restore edilmesi yerine evlerin üzerine satılık yazıları asılmış. Umarım bu binalar yıkılmadan ya sahipleri tarafından, yada evi alacak kişi tarafından restore edilir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi