Acının 20. yılı…
Serhat Şanlı

Acının 20. yılı…

Bu içerik 10 kez okundu.
Reklam

Büyük felaketin yaşandığı Ceyhan depreminin üzerinden tam 20 yıl geçti.

Tarih 27 Haziran 1998’i gösterdiğinde Adana, saat 16.56'da yerin altından gelen bir darbeyle, Richter ölçeğine göre 6.3 şiddetindeki depremin şiddetiyle sarsıldı.

O felaket sonucunda 146 kişi hayatını kaybetti ve binden fazla kişi de yaralandı. Tüm bunlar sadece 20 saniye süren dehşet anlarında meydana geldi.

Birçok çevre ilde de paniğe neden olan olan depremde en fazla kayıp eski yapılarda meydana geldi. Özellikle Adana’nın güney kesimi çok zarar gördü.

Depremin merkez üssü olan Ceyhan İlçesi merkezinde 25, köylerde de 40 kişi enkaz altında kalarak yaşamını yitirirken, 2 vatandaş deprem sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Mersin'de deprem nedeniyle panikleyip kendilerini balkondan atan 3 kişinin ayakları kırıldı. Hatay'da da 1 kişi öldü.

Deprem, 7'den 70'e herkesi can evinden vurdu. Doktorlar, sağlık görevlileri bir yana, tıp öğrencileri, azıcık sağlık bilgisi olanlar, herkes yardıma koştu.

Evet. Acının üzerinden tam 20 yıl geçti. 20 yıl önce Adana-Ceyhan depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Rabbim böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın.

Ülkemiz depremlerde çok canlar verdi. Bilinen bir gerçek ki, Türkiye bir deprem ülkesidir. Yaşadığımız acılar büyük ve tarifi imkansız… Bugün kimse depremin ya da doğal bir afetin gününü, saatini, dakikasını bilemez.

Ancak bizlere düşen bu acıları en azından daha da azaltmak için bu gibi afetlere dayanacak güçlü ve sağlam binalar, konutlar inşa etmektir. En başta işimizi sağlam yapacağız ve evlerimizi sağlam inşa etmeliyiz.

Bugün tedbirimizi alırsak depremden korkmaya gerek kalmaz. Depremin gününü, saatini, dakikasını bilemeyiz ancak, dayanacak güçlü ve sağlam binalar, konutlar inşa edebiliriz. Bu bizim elimizde.

Yani en başta işimizi sağlam yapacağız, binalarımızı sağlam inşa edeceğiz. Önce tedbirleri alacağız, sonrasında tevekkül edeceğiz. Tedbir, her zaman tedbir…

Bir daha o acıları yaşamamak dileğiyle…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi