Ne olacak bu trafik kazaları…
Serhat Şanlı

Ne olacak bu trafik kazaları…

Bu içerik 21 kez okundu.
Reklam

Her geçen gün artan nüfus ve buna bağlı olarak artan araç sayısı ile birlikte trafik yoğunluğunda da artış gözükmektedir. Bununla beraber dikkatsizlik sonucu yaşanan kazalar ve kaybedilen canlar…

Birlik ve beraberlik içerisinde, daha sağlıklı ve düzenli yaşamamız için belirli kurallar getirilmiştir. Ancak bu kuralların bazen hiçe sayılması, umursanmaması beraberinde büyük sıkıntıları getiriyor.

Özellikle trafik kuralları birçok kişi tarafından kimi zaman basite, kimi zaman h,çe sayılmakta kimi zaman da çiğnenmektedir. Sonuç acı bir tablo…

Evet. Trafik kazaları…

Akşam kanepenize uzanıp haber programlarını izlediğinizde yılın 365 günü mutlaka trafik kazası haberi izlemişsinizdir. Hem de birden fazla trafik kazası diyebiliriz.

İlgili kurumlar her ne kadar önlem alsa, her ne kadar kurallar konsa da, iş insanın kendisinde biter. Önemli olan o kurallara uymak ve uygulamaktır.

Bugün kurallar hepimiz için vardır ve bizlerin sağlıklı, güvenli bir yaşam sürmemiz için konulmuştur. Bu dünyada bir arada yaşıyorsak belirtilen kurallara da uymamız gerekir. Bizleri işimize, evimize, sevdiklerimize götüren yollar, bireysel değil tüm toplum içindir.

Bugün bir yere giderken 5 dakika geç gitmek bizlere bir şey kaybettirmez. Aksine kazandırır. Belki başımıza gelecek bir kazadan kurtarmış olur. Ayrıca acele etmeye ne gerek var. Gideceğiniz yere 5-10 dakika geç gitseniz ne kaybedeceksiniz?

Aceleden dolayı meydana gelecek bir kaza sonrası siz veya karşıdaki kişiye vereceğiniz zararı düşünebiliyor musunuz? Hayır! Bunu düşünen acaba kaç kişi vardır?

Trafik kazalarının verdiği acıyı, zararı verilen istatistiklere baktığımızda daha iyi anlıyoruz.

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü, ülkemiz karayolu ağında 2017 yılında toplam 1 milyon 202 bin 716 adet trafik kazasının meydana geldiğinin belirtti.

Bu kazaların 1 milyon 20 bin 47 adedinin maddi hasarlı, 182 bin 669 adedinin ise ölümlü yaralanmalı trafik kazası olduğu, yıl içerisinde meydana gelen ölümlü yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 74,4'ünün yerleşim yeri içinde, yüzde 25,6'sının ise yerleşim yeri dışında meydana geldiğini belirtti.

Ayrıca Adana ilimizde ölümlü yaralanmalı kaza sayısı 4 bin 883 ve trafik kazaları sonucunda Adana'da 200 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye’de 2017 yılında meydana gelen 182 bin 669 adet ölümlü yaralanmalı trafik kazası sonucunda 3 bin 534 kişinin kaza yerinde, 3 bin 893 kişinin ise yaralanıp sağlık kuruluşlarına sevk edildikten sonra kazanın sebep ve tesiriyle 30 gün içinde hayatını kaybetti.

Trafik kazalarında ölenlerin yüzde 43,2'si sürücüler, yüzde 34,2'si yolcu, yüzde 22,6'sı ise yayalar. Trafik kazalarında ölenlerin yüzde 76'sı erkek, yüzde 24’ü kadın, yaralananların ise yüzde 68,9'u erkek, yüzde 31,1' ise kadın olduğu belirtildi.

İşin birde bu tarafına bakalım. Kazaların oluşumunda sürücüler en fazla kusurlu bulunanlar. Kazaya neden olan kusurlar içinde sürücü kusurları tam yüzde 89,9 ile ilk sırada yer alıyor. Yayaların kusur oranı sadece yüzde 8,5 ve yüzde 0,7'sinin yol, yüzde 0,5'inin taşıt, yüzde 0,4'ünün yolcu kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Sonuçlar ortada. Bir bakıp inceleyin bakalım. Verilen bilgilere baktığımız zaman her ne kadar önlem alınsa da kazaların bir türlü bitmediğini görüyoruz. Peki bu sorunlar ne zaman sona erecek?

Eğer biraz dikkat edersek azalacağına eminim. Şöyle bir düşünmek gerekmiyor mu?

Trafik kurallarına uyuyor muyuz? Uymayanları uyarıyor muyuz? Her türlü önlemi alıyor muyuz? Meydana gelen kazalardan hiç ders almıyor muyuz? Bunları düşünmek gerekmiyor mu?

Gerekir. Hepimize çok şey düşüyor. En başta trafik kurallarına kesinlikle uymamız gerekir. Bu dünya hepimizin… Yaşamak hepimizin hakkı.

Lütfen daha dikkatli olalım…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi