Adana geleceğine sahip çıkıyor
Mehmet Emin Akçay

Adana geleceğine sahip çıkıyor

Bu içerik 3 kez okundu.
Reklam

Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız, kentte göreve başlayanı 10 ay gibi kısa bir süre oldu ama bu süreçte bile farkını hissettirmeyi başardı.

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan; ‘Emniyet Müdürleri Kararnamesi’ ile birlikte Osman Ak ile ‘halef-selef’ olan Yıldız, Bursa’dan Adana’ya atanırken, Ak da Adana’dan Bursa’ya ‘il emniyet müdürü’ olarak görevlendirildi.

Yıldız, Osman Ak’tan aldığı bayrağı, kısa sürede zirveye taşımayı başardı.

Ve bu başarı, başta narkotik olmak üzere asayiş, kaçakçılık ve organize suçlar, terör ve siber suçlarda kendini gösterdi.

“Ben yok, biz var” anlayışıyla hareket eden Yıldız, ekibiyle birlikte terör ve suç örgütlerine karşı kararlı bir duruş ortaya koydu ve koymaya da devam ediyor.

Suç ve suçlularla mücadelede ekibiyle birlikte kararlı adımlar atan Yıldız, ‘Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada da önemli tespit ve saptamalarda bulundu.

Uyuşturucunun, ülkelerin sınırlarını aşıp, ‘küresel bir sorun’ haline geldiğinin altını çizen Yıldız, uyuşturucunun; gerek sosyal, gerek fiziksel, gerekse de ahlaki yönden insanlığı tehdit ettiğini, bu kapsamda da nesillerin hedefsiz ve de amaçsız bir şekilde gelişmesine, devamında da yok olmasına neden olduğunu tespitinde de bulundu.

En önemli saptaması ise, uyuşturucunun aynı zamanda terör ve suç örgütlerinin de en büyük finans kaynağı olduğunu vurgulamasıydı.

Yani uyuşturucu bataklığını kurutma, aynı zamanda da terör ve suç örgütlerine de ağır bir darbe indirme anlamına geliyordu.

Adana’nın, başta kara olmak üzere hava ve demiryolu bağlantısıyla sunduğu lojistik avantaj, kenti uyuşturucu trafiğinde de kilit bir noktaya taşıyor.

Önemli bir metropol olmanın ötesinde doğudan batıya uzanan yolların da kavşak noktasında yer alması Adana’ya, uyuşturucuyla mücadelede de önemli bir misyon yüklüyor.

‘Torbacı’ olarak tabir edilen sokak satıcıları ve onlara uyuşturucu temin edenlere karşı ortaya konulan mücadelede sadece polise tedbirler yeterli değil, burada halkın her bir ferdinin desteği önemli.

Zaten Sayın Selami Yıldız da hemen her konuşmasında bu konuya dikkat çekiyor ve uyuşturucuya karşı topyekun bir mücadele anlayışıyla hareket edilmesi çağrısında bulunuyor.

Ve bu çağrı, toplumda da yankı buluyor.

Halk, polisiyle birlikte hareket edip, zehir tacirlerine adeta nefes dahi aldırmıyor.

Peki uyuşturucuya karşı ortaya konulan bu kararlı duruş, istatistiklere nasıl yansıyor?

Selami Yıldız’ın göreve ilk başladığı 28 Ağustos 2107 tarihinden, 28 Haziran 2018’e kadar aradan geçen 10 aylık veriler, gelecek açısından da umut veriyor.

Son 10 ayda yapılan şok baskın ve operasyonlarda 4 bin 8 zehir taciri yakalanırken, bunlardan 930’u demir parmaklıkların ardına gönderilirken, 486’sının da ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldığı göze çarpıyor.

Peki ya ele geçirilen uyuşturucu miktarı?

Hemen onları da sayalım:

Bir ton 538 kilo 330 gram esrar…

464 kilo 553 gram eroin…

Bir kilo 373 gram metamfetamin…

Bir kilo 36 gram kokain…

Bir milyon 670 bin adet uyuşturucu hap…

3 bin 306 kök Hint keneviri…

Yani liste uzadıkça uzuyor. Hint keneviri ve hapları hesaba katmazsak, yaklaşık 2 tonluk bir uyuşturucu ele geçirilmiş. Ve böylelikle de milyonlarca insanın zehirlenmesini engellenmiş.

Sadece bu veriler bile uyuşturucuyla mücadelenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Bu konuda Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız nezdinde tüm emniyet teşkilatını kutlamak gerek.

Adana geleceğine sahip çıkarken, yarınlara daha güzel ve aydınlık bir gelecek bırakıyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi