Kaygı İnsan Doğasının Bir Parçasıdır
Dr. Egemen Hanımoğlu

Kaygı İnsan Doğasının Bir Parçasıdır

Bu içerik 132 kez okundu.
Reklam


Kaygı, psikoloji ve psikiyatri tarafından ele alınmadan önce felsefi bir kavramdı. Danimarkalı filozof Kierkegaard (1813-1855), kaygının insan doğasının bir parçası olduğunu ileri sürmüştür. Olasılık ve gerçekliğin temas haline geldiği ve günümüzün geleceğe temas ettiği durumlarda kaygı ortaya çıkar. Seçimler yapma ve hareket etme özgürlüğüne sahip olma ve bu sayede kişinin kimliğine, dünyada bulunma şekillerine ve diğer insanlarla ilişkide bulunma sorumluluğuna sahip bir üründür. Kierkegaard’a göre “Doğru şekilde endişe etmeyi öğrenmiş olan kişi, en üst seviyeyi öğrenmiştir.”

Kaygı, en temel anlamda özgürlük kaybı olan eylemsizliğe neden olabilir. Mümkün olan şey asla gerçekleştirilemez ve hayali bir geleceğe yönelmek suretiyle şimdinin varlığı kaybolur. Kişi paralize olur, ihtiyaçlarını karşılayamaz, beklentilerini ve hedeflerini gerçekleştiremez.

Birazdan sayacağım şeyleri yaşıyorsanız siz de yukarıdakine benzer bir durumdan muzdarip olabilirsiniz:

Konuları öncelik sırasına koymakta zorlanma: Yapmanız gereken her şey sizin için aynı büyüklükte olur. Örneğin vergilerinizi ödememenin cezası çok daha büyük olsa da, evin temizlenmesi ve vergilerin ödenmesi konusu aynı derecede sıkıntılı olur. Yapmak zorunda olduğunuz şeyler ile yapmayı istediğiniz şeyler hakkında zayıf bir bakış açısına sahip olursunuz. Bu nedenle öncelik vermek daha da zorlaşır.

Ertelemeye başlama: Belki de yapmanız gerekenleri erkenden bitiren bir kişiydiniz, ama değiştiniz. Erteleme bazen üretken bir faaliyet gibi görünebilir. Örneğin, olağanüstü ayrıntılı listeler yapabilirsiniz; bu kendi başına bir sanat eseridir. Kendinize karşı buradan başlayabileceğinize dair inandırıcı olabilirsiniz. Ancak başlayabilmeniz için bitirmeniz gereken başka işleriniz vardır ve bir türlü başlangıç yapamazsınız.

“Koşullu” ya da “Ya eğer” şeklindeki düşünceler tarafından yönetilirsiniz: Bu, hayal etmek için çok fazla zaman harcamanız ve daha sonra gerçekte olmayanlara ağırlık vermeniz anlamına gelir. Bu durumda kendinize şunları söyleyebilirsiniz: “Eğer patronum benden fazla mesai istemezse spor salonuna başlayacağım. Peki ya işime yeterince bağlı olmadığımı düşünürse? ”Bu, sizin sadece spora başlamanızı engellemez, aynı zamanda patronunuzu ikna etme konusunda da zor bir yola girmenize neden olur.

Kendinizi sürekli ikinci olarak görmek: Bunun altında yatan neden kendinize güvenmemenizdir. Karar verme kabiliyetinize güvenmediğiniz için herhangi bir karar vermekten korkuyor olabilirsiniz. Eğer bir karara varırsanız, o yanlış olandır çünkü kararı veren sizsiniz. Bu durum, sahip olduğunuz bilgiyi göz ardı etmenize veya sezgilerinizin tersine gitmenize yol açar. Kendinize güven duymamanız bir tür onaylanma bağımlılığına neden olur. İyi gitmeyen veya kötü bir şekilde ortaya çıkan her şey, karar verme yeteneğinizin hatalı olduğunun bir kanıtı olarak sayılır. Kötü bir karar vermekten kaçınmak için karar veremezsiniz.

Mükemmeliyetçi düşünme: Bir ödevi asla veremezsiniz ya da bir projeyi hiçbir şekilde bitiremezsiniz, çünkü her şey mükemmel değildir. Eğer yapılan şey mükemmel değilse bu başarısızlık anlamına gelir. Küçük bir hata bile korkunç sonuçlar doğurur, bunların hepsi sizin olmak istemediğiniz bir kişi olduğunuzu gösterir.

Kaygıdan kaçmak ya da yaşamımızdan tamamen ortadan kaldırmaya çalışmak cazip gelse de, bu durum bizim doğamızın bir kısmını reddetmek anlamına gelir. Kaygı, yaptığımız belirli seçimleri değil, aynı zamanda yaşamımızı sürdürme şeklimizi de değerlendirmek için bir fırsat sağlayabilir. Buna ilişkin olarak hareket ettiğimizde “birey” oluruz. Yani, ilkelerimize, taahhütlerimize, umutlarımıza ve hayallerimize sahip olarak, hareket ederek kimliğimizi oluştururuz.

Kierkegaard'ın belirttiği gibi, “En yaygın umutsuzluk şekli, olduğunuz kişi olmamaktır”.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü