Su şişenizi aracınızda bırakmayın
BAYRAM BULUT

Su şişenizi aracınızda bırakmayın

Bu içerik 26 kez okundu.
Reklam

Aracınızda koltuğunuzun üzerinde bıraktığınız su şişelerinin ne kadar tehlikeli olduğunu biliyor musunuz?

Hepimiz küçük bir pet şişede su  alıp araçlarımız da tüketiyoruz. Yarım kalan su şişelerimizi bazen araçların koltuğunun üzerinde bırakarak aracımızdan iniyoruz.

Bazen bu şişe günlerce aracın içerisinde kalıyor. Şimdi bunun neresi tehlikeli diye bilirsiniz haklı olarak.

 Şöyle izah edeyim aracın içerisinde kalan su şişesi eğer araç güneşin altında ise aracınızda yangın çıkartabiliyor. Bende bunu yeni öğrendim.

Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada yaz ayında kliması çalışmayan bir aracın 22-35 derece sıcaklığa ve güneşin altında bırakılan bir aracın iç sıcaklığının bir saat içinde 44-55 dereceye kadar ulaştığı belirtiliyor. 

Oklahoma'da yer alan Midwest İtfaiye Teşkilatı'nın yaptığı bir deneyde ise, aracın içine plastik su şişesi bırakıldı.

Su şişesi büyüteç görevi görerek, güneş ışınlarını 120 derecelik bir sıcaklıkla aracın içine yansıttığı ve önce aracın koltuklarının yanıp sonra da aracın tutuştuğu belirtildi.

Yapılan bu deneyle basit gibi görülen aracın içerisinde su bırakmamızın ne kadar yanlış ve zararlı olabileceği görülüyor.

Yani ben bu hareketi her zaman yapıyordum ama artık bu durumu öğrendikten sonra yapmayacağımı ve sizlerinde yapmamanız gerektiğini söylemek isterim.

Su şişenizi illa ki arabanızın içerisinde bırakacaksanız. Aracın güneş görmeyen bir yerinde şişelerinizi muhafaza etmeniz doğru olacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi