Balık tüketmiyoruz
Serhat Şanlı

Balık tüketmiyoruz

Bu içerik 110 kez okundu.
Reklam

Balığın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak 3 tarafımız denizlerle, göllerimiz, nehirlerimiz olduğu halde balık tüketiminde bir türlü ileriye gidemiyoruz.

Balık sağlık açısından baktığımızda, kanserden, kemiklere, beyne, kan yapımına, cilde kadar bin bir türlü faydası var ve tam bir Omega 3 kaynağı.

Bugün Avrupa ülkelerine baktığımızda kişi başı balık tüketimi yıllık ortalama 22 kilogram seviyelerindedir. Ancak ülkemizde ise bu miktar 6-8 kilo arasında değişmektedir.

Aslında üç tarafı denizler, iç göl ve birçok nehirlere sahip olduğumuz halde balık üretiminde de gerideyiz. İstihdam ve gelir açısından aslında önemli bir sektör olan balıkçılığı geliştirmek ülke ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır.

Örneğin 2017 yılında 630 bin 820 ton balık üretmişiz. Bu üretimin yüzde 42’si deniz balıkları, yüzde 8’ni diğer deniz ürünleri, yüzde 5’ini iç su ürünleri ve yüzde 44’ünü yetiştiricilik ürünlerinden elde etmişiz. Yetiştiricilik üretiminin yüzde 38’i iç sularda ve yüzde 62’si de denizlerde gerçekleşti.

Deniz ürünleri avcılığı ile yapılan üretimde ilk sırayı da Karadeniz Bölgesi alıyor. Karadeniz Bölgesi’nde balık üretiminin yaklaşık yüzde 73’ü üretiliyor.

Tüketimimiz ise hep 6 ile 8 kilo aralığında oluyor. Örneğin 2017 yılında kişi başına ortalama balık tüketimi 5,49 kg oldu. Ne kadar az değil mi? Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkede balık çeşitliliği çok fazla olmasına rağmen, çok azdır.

Bugün tüm dünyada protein içeriği ve omega 3 yağ içermesi nedeniyle balık çok önemlidir. Omega 3 yağı, damar sertliği, tansiyon, kalp, damar gibi hastalıkları önlediği herkes tarafından bilinmektedir. Sağlıklı bir yaşam için haftada en öğün balık tüketmeliyiz. Kısacası balık demek omega 3 demek, omega 3 demek; sağlıklı bir yaşa demektir. Unutmayalım. Balık hem çocuklar, hem de yaşlılar için çok gereklidir.

Evet. Sağlık için balık tüketelim…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü