Tarımda Planlı Üretim
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Tarımda Planlı Üretim

Bu içerik 93 kez okundu.
Reklam

Tarımın önemi her geçen gün artıyor. Tüm dünya artık bunun bilincinde. Bugün insanoğlu giyimden feragat edebilir ancak, yeme içmeden feragat edemez. Beslenmeden yaşayamaz.

Tarım sektörü artık Dünya genelinde en fazla stratejik öneme sahip sektörlerin başında yer alıyor. Çünkü Dünya nüfusunun artmaya devam etmesi, küresel ısınma, su kaynaklarının kıtlığı, tarım arazilerinin amaç dışı kullanılması gibi sorunlar bunun en büyük göstergeleri arasında yer alıyor.

Bugün gıdanın petrolden daha fazla öneme sahip olduğunu söylemek doğru olsa gerek. Petrole alternatif üretebilirsiniz. Örneğin güneş enerjisi, termal, rüzgâr, dalga enerjisi gibi ve daha başka alternatifler saymak mümkün. Ancak gıdanın alternatifi yok. Her canlı hayatını sürdürmek için mutlaka beslenmek zorundadır.

Ne yazık ki ülkemiz, verimli tarım topraklarına sahip olduğu halde birçok tarımsal üründe önemli üretim potansiyeline sahip bir ülke olmasına karşın bundan yeterli oranda faydalanamıyor.

Önemli tarım arazilerine sahip olduğumuz ülkemizin planlı tarım politikasıyla dünyada söz sahibi olması gerekmez mi? Neden olmasın? Evet. Olabilir. Bence bu fırsat iyi değerlendirilmeli ve ülke ekonomisine, istihdama, refaha kavuşmamız açısından elimizdeki en önemli araç olan tarım alanında, yapılacak atak ile bir çıkış yakalayabiliriz.

Onun için doğru ve planlı tarım politikamız olmalıdır. Hem insanımız, hem de ülkemiz kazanmalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
 Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti
Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti