hediye patlayan kutu

Zehirli İlişkiler Nasıl Önlenir? (1)
Dr. Egemen Hanımoğlu

Zehirli İlişkiler Nasıl Önlenir? (1)

Bu içerik 1165 kez okundu.

Çoğunuz, birilerinin size yakınlaşmasına izin vermiş ve daha sonra bundan pişman olma deneyimini tatmışsınızdır. Arkanızdan sizinle dalga geçmeye başladığını öğrenene kadar birinin en iyi arkadaşınız olduğunu düşündüğünüz ya da her gece sarhoş olduğunu, diğer kadınlarla/erkeklerle flört ettiğini ve şikayet ettiğinizde sinirlendiğini fark etmeden yeni sevgilinizi idealize ettiğiniz olmuştur.

Zehirli ilişkiler birçok şekil alabilir. Bazı insanlar, yaşamlarının önemli bir kısmını mutsuz olan sağlıksız ilişkilerle geçirmekte. Bundan kaçınmanın yolu, bagajında psikolojik rahatsızlıklarla gelen bu tür ilişkileri hızlıca tanıyabilmektir. Ne yazık ki, çok azımız başka insanları teşhis etmek için eğitilmiştir. Fakat üzülmenize gerek yok, size iyi bir haberim var! Aslında diğer insanların etkisinin farkına varmak için yeterince donanımlısınız. Yapmanız gereken tek şey, yeni insanlarla birlikte olduğunuzda hissettiklerinize yakından dikkat etmenizdir. Yeni arkadaşınızın veya sevgilinizin sizin için “zehirli” olup olmadığını değerlendirmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları aşağıda verilmiştir.

1. Onlarla beraberken nasıl hissediyorsun?

Bu, diğer insanların sizin için sağlıklı olup olmadığını söylemenin en kolay yoludur. Eğer onlarla birlikte olmanız sizde yetersizlik, sıkıcılık, cesaretsizlik gibi duygulara ya da rezil olduğunuz, çirkin ve aptal olduğunuz gibi düşüncelere yol açıyorsa bu kişilerin sizin için zehirli olma olasılığı yüksektir.

Bununla birlikte, onlarla birlikte olduğunuzda eğleniyorsanız, kendinizi bilinçli, rahat ve yeterli hissediyorsanız sizin için sağlıklı olmaları muhtemeldir. Kadın-erkek ilişkilerinden bir örnek aşağıda:

“Kerem, etrafındakilere her zaman nasıl davranılacağını ve yanlış yaptıklarını düşündüğü şeyler hakkında öğreten narsistik bir bilgeydi. Tuğçe, Kerem ile çıkmaya başladığı zaman, duygusal olarak açık ve kendine güvenen genç bir kadındı. Kerem ile bir kaç akşam yemeğinden sonra, Tuğçe güveninin düştüğünü fark etti ve Kerem’in yanında savunmacı ve huzursuz olmaya başladı. Kerem’in eleştirileri ve detaylı incelemeleri Tuğçe’yi rahatsız ediyordu.

Tuğçe şunu merak etmeye başladı: Gerçekten yanlışları yapan hep ben miydim? Kerem kusursuz muydu? Şu anda kendimi nasıl hissediyorum? Mutlu ve huzurlu olmayacaksam neden vaktimi onunla harcıyorum?”

Yukarıdaki örneğe benzer şekilde yapmanız gereken şey diğerleriyle birlikteyken kendinizi nasıl hissettiğinizi düşünmektir. Böylece sizin için zehirli olup olmadıklarını anlayabilirsiniz.

2. Onlarla olduğunuz zaman ortaya çıkan “siz” en iyisi mi?

Bazı insanlar en iyi “sizi” ortaya çıkarır. Onlarla beraber olduğunuzda, akıllıca davranır, konuşur ve ilginç şeyler yaparsınız. Kendinizi akıllı, ilginç ve yetenekli hissedersiniz. İlerlemenize destek olurlar.

Bazıları ise sizi bataklığa doğru çeker, kişiliğinizin daha az hoş yönlerini ortaya çıkararak başınızı belaya sokar. Örneğin dedikodu yapmanızı veya madde kullanmanızı teşvik etmek gibi. Kendilerini iyi arkadaş olarak adlandıran bu tür kişiler çevrelerindeki insanları yıkıcı ve suçlu eylemlere çekerler.

3. Onlardan ayrıldığın zaman daha mı iyi yoksa daha mı kötü hissediyorsun?

Bu, dışadönük veya içedönük olmanıza bağlı olarak biraz değişebilir, ama genellikle alıp götürdüğünden daha fazlasını veren ya da sizi acı içinde bırakacak insanlar vardır.

Enerji Vampirleri: Diğer insanlar aldıkları kadar enerjiyi geri verirler. Bunlarsa hayatını senden emen insanlardır. Ayrıldığınızda, tükenmiş ve bitkin hissedersiniz. Kesinlikle sizin için sağlıklı değildirler.

Ucuz Sanatçılar: Bunlar saldırgan mizah anlayışına sahiptirler ve sizin üzerinizden mizah yaparak değer kazanırlar. Kurnaz olduklarını düşünürler. Onlarla vakit geçirdikten sonra, kendiniz hakkında daha da kötü hissedersiniz.

Canlandırıcılar: Sizin için uyarıcı gibi işlev görürler. Yanlarından ayrıldıktan sonra, kendinizi öncekinden daha güçlü ve daha iyi hissedersiniz.

“Enerji vampirleri” ve “ucuz sanatçılar” yerine “canlandırıcılarla” vakit geçirmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

4. Onlarla olduktan sonra daha yaratıcı hissediyor musunuz?

Hepinizin yaratıcı bir tarafı var. Bazı insanlar, farklı bir şekilde düşünmeleri için ya da yeni bir projeye girmeleri için diğerlerine ilham vermede çok yeteneklidirler. Belirli insanlarla birlikte olduktan sonra daha yaratıcı hisseder ve onlardan ilham alırsanız, bilmelisiniz ki sizin için kesinlikle sağlıklıdırlar.

5. Birlikte fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı aktiviteler yapıyor musunuz?

Size olumlu etki eden bazı insanlar vardır. Bunlar, uzun zamandır öğrenmek istediğiniz yabancı bir dil için sizi destekleyen dansa, meditasyona veya spora katılmaya teşvik eden arkadaşlarınızdır.

Diğer tarafta ise hayatı -uyuşturucu kullanmayı, korunmasız cinsel ilişkiye girmeyi ve sağlıksız olan çoğu şeyi barındıran- sosyal bir akşamdan ibaret olanlar yer alır. Bunlar kendi sağlıklarını mahveden yıkıcı bir yoldadırlar ve sizinkini de mahvetmek için cömert olurlar.

Sonuç olarak, yukarıda yazdığım ipuçlarına dikkat ederek hangi dostların veya sevgililerin sizin için sağlıklı olduğunu anlamanız daha kolay olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama