Hediyelikler…
ALİ AKDENİZ

Hediyelikler…

Bu içerik 235 kez okundu.
Reklam

Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından bu yıl ilk kez ‘Çukurova Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması’ düzenlendi.

Amaç; Çukurova’yı temsil edecek, turistlerde ilgi odağı oluşturacak hediyeler üretmek, geleneksel el sanatlarımızı yeni kuşaklara aktarmak, genç ve profesyonel tasarımcıları teşvik etmek ve çalışmalarını desteklemek.

Gerçekten çok güzel bir çalışma olduğunu söylemek isterim. Bence de bu Çukurovamız için büyük bir eksikti.

Bugün nereye giderseniz gidin, hep döndüğünüzde o bölgeye has bir hediyelik veya kendi eviniz için bir aksesuar arayışında olur ve bulduğunuzda mutlaka alırsınız. Bu tüm insanlar için geçerli bir olgudur. Kim olursa olsun gittiği yerde mutlaka bölgenin sembolü bir hatıra ile döner.

İlimizde hep Adana Kebabı ve şalgamı ile bilinir. Tarihi olarak da Taşköprü, Merkez Camii ve eski tarihi camileri akla gelir. Aslında binlerce yıl tarihi ve onlarca medeniyete tanıklık etmiş Çukurova daha birçok tarihi eseri içerisinde barındırmaktadır.

Bugün bölgemize gelen yerli veya yabancı turistler bölgemizin sembollerinin kalıcı birer maketini veya örneğini bulamadıklarından yanlarında götüremezler. Onun için Adana deyince insanların aklına genellikle kebap ve şalgam gelir. Onu da ancak gelip yerinde tüketmek gerektiğini bilirler.

Bu durum da gösteriyor ki, ‘Çukurova hatırası’ olabilecek hediyelik eşyalara ihtiyacımız var ve bunda geç kaldık bile diyebiliriz.

İşte bu konuda Çukurova Kalkınma Ajansı’nın yaptığı çalışmayı çok önemsiyor ve takdir ile karşılıyorum.

Çukurova Kalkınma Ajansı, önceki gün bölgemiz için hediyelik eşya olabilecek ve seri üretimi yapılacak eserlerin belirlenmesi için düzenlediği yarışmanın sonuçlarını açıkladı ve kazananlara plaketleri verildi. Ayrıca bu yarışmaların ileriki süreçte gelenek haline geleceğini söyledi.

Eserleri yerinde görme fırsatı buldum ve gerçekten çok güzel eserlerin ortaya çıkarıldığını gördüm. Eminim ki ileriki yarışmalarda daha farklı eserler da ortaya çıkacaktır. Çünkü yaratıcı bir insanımız var.

Şimdi önemli olan ilk yarışmada seçilen örneklerin biran önce seri üretiminin yapılıp piyasaya sürülmesidir. Çünkü şimdi yaz sezonundayız ve yerli yabancı binlerce turist bölgemizi ziyaret etmektedir. Ayrıca önümüzde yüzbinleri ilimize çeken önemli festivallerimiz var. Bu etkinliklere gelecek olan insanlar eminim ki bu hediyelik eşyalardan almadan gitmeyecektir.

Bununla birlikte ilimiz insanı için büyük bir ekonomik katkı sağlanacaktır. Bu bağlamda emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyor ve çeşitlerin artırılması için biran önce çalışmaların yapılmasını temenni ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü