hediye patlayan kutu

Anız yangınları…
Mehmet Emin Akçay

Anız yangınları…

Bu içerik 332 kez okundu.

Çukurova’da buğday hasadının sona ermesi, Temmuz ayı ile birlikte mısır hasadı da başladı. Tarım bölgelerinde bu gibi hasat dönemlerinde en fazla şikayet edilen konu hep anız yakmalar olmuştur.

Özellikle tarımda ülkemizin önemli bir bölgesi olan Çukurova’da bu sorun her yıl hem kırsal, hem de kent merkezinde karşımıza çıkıyor. Kış aylarında bile karşımıza çıkmayan hava kirliliğini görebiliyorsunuz.

Bu hafta itibariyle kumul alanlar, yani kıyı kesimlere yakın bölgelerde mısır hasadı başladı. Bir haftaya kadar muhtemelen toprak bölgelerde de hasat başlayacaktır. Tüm üreticilerimize hayırlı, bereketli hasatlar diliyoruz.

Bilindiği gibi Temmuz ve Ağustos ayları yaz mevsiminin en sıcak aylarıdır. Bu aylarda orman yangınları riski de artar. Onun için çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü orman alanları ve özellikle tarım bölgelerinde yangın riski çok yüksek oluyor. Bölgemiz bu bakımdan çok riskli durumdadır.

İşte mısır hasadı dönemi ile birlikte, başta orman yangınları, ardından hava kirliliği karşımıza çıkıyor. Mısır hasadının ardından bazı üreticilerimiz bilinçsizce geri kalan anızları ortadan kaldırmak için yakmaktadır.

Kendilerine göre mısırın ardından hemen ikinci ürün yetiştirmek için anızları biran önce ortadan kaldırıp çalışmalara başlamaktır. Ancak yaktıkları anızlar ile birlikte topraktaki canlı organizmaları yok etmekte ve arazilerini verimsizleştirmektedirler. Binlerce yılda oluşabilen toprak, kolay elde edilmiyor. Onu korumak hepimizin görevidir.

Anız yakımı topraktaki mikroorganizmaları öldürerek, toprak içindeki organik madde miktarını düşürür ve zamanla topraklarımızda çoraklaşma, verim düşüklüğü meydana gelir. Bu durum yıllarca tekrarlanırsa, ileriki dönemlerde belki tarım bile yapılamaz duruma gelecektir. Ayrıca her geçen yıl kullanılacak gübre miktarında artış olacaktır.

Diğer bir zararı da kent merkezini saran dumanlar nedeniyle yapacağı hava kirliliğidir. Zararlı gazlardan insanlar etkilenmekte, çevre kirliliği yapmakta ve beraberinde büyük sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Görüldüğü gibi anız yakmanın büyük zararları olduğunu görüyoruz.

Lütfen bu konuda üreticilerimiz dikkatli olsunlar. Anız yakmayın. Toprağın bereketini yok etmeyin. Çünkü anızı değil, geleceğinizi yakıyorsunuz.

Tarım artık insanlığın geleceği için çok önemli bir sektör haline geliyor. Ayrıca dünyanın birçok yerinde modern tarım yapılıyor. Anız yakacağınıza anız parçalama makinaları kullanarak toprağınızı koruyun.

Havayı ve toprağı korumak hepimizin görevidir. Lütfen anız yakmayın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama