hediye patlayan kutu

İlaç Kalıntısı Laboratuvarı
F. METİN MARACI

İlaç Kalıntısı Laboratuvarı

Bu içerik 191 kez okundu.

Beslenme, insanoğlunun yaşamını sürdürmesi için bir gerekliliktir. Ancak beslenme derken, tüketeceği ürünlerin sağlıklı olması da gerekiyor.

Ülkemiz tarım ürünleri yetiştirilmesi konusunda dünyada önemli bir yere sahiptir. Bulunduğu coğrafya, verimli tarım arazileri ve iklimi bu bağlamda çok önemlidir.

Bugün başta Rusya olmak üzere, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine birçok kalemde ürün ihracatı yapan bir ülkeyiz. Yani tarım ülkemiz için çok önemli bir sektör olarak karşımıza çıkıyor.

Bugünün dünyasında ihracat yapmak pek öyle kolay olmuyor. Artık ülkeler, eskisi gibi önüne gelen her ürünü almıyor. Zaman gelişti ve artık isteyen dünyanın neresinde olursa olsun istediği ürünü getirtebiliyor. Yani dünya küçük. İşte böyle bir zamanda iş yapmak için kaliteli ürün yetiştirmek gerekir.

Evet. Tarım sektöründe artık birçok ürünü ihraç ediyoruz demiştik. O ürünleri satmak için de ülkelerin istediği kriterlere uyarak yapıyoruz. O konuda bir sıkıntı yok.

Ancak…

Kendi iç piyasamızda satılan ürünler için ihraç ettiğimiz kriterleri yapıyor muyuz? O biraz düşündürücü…

Tarım ürünleri ihraç ettiğimiz Rusya ve Avrupa ülkeleri kendi vatandaşlarının sağlığı için belirli kriterler koymuş ve belirtilen kriterlere uymayan ürünleri de geri gönderiyor. Çünkü elbette ki önce sağlık! Sağlıksız olan bir ürünü kim alır? Tabi ki kimse almaz.

Bu konuda Hal Hakem Heyeti’nde de yıllarca görev almış ve halen devam eden Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir’den önemli açıklamalar aldık. Söyledikleri bizi hem düşündürdü, hem de korkuttu.

Ülkemizde bulunan hal yerlerinde ‘İlaç Kalıntısı Laboratuvarı’ bulunmuyor. Hem de hiçbir ilinde yok. Sofralarımıza gelen sebze ve meyvelerde ilaç kalıntısı olup olmadığını bilmiyoruz. İlaç Kalıntısı Laboratuvarı olmadığına göre tükettiğimiz ürünlerde mutlaka ilaç kalıntısı vardır.

Bu konuda neden ilgili yerler harekete geçmiyor? İlaç Kalıntısı Laboratuvarları neden kurulmuyor? Her yıl sağlığa harcadığımız para ortada. Önce hasta olmamak için çabalamak gerekir.

Bugün üreticilerimiz ürünlerini ihraç etmek için İl Tarım ve Orman Müdürlükleri veya özel laboratuvarlarda gerekli analizleri yaparak istenilen kriterleri yerine getiriyor. Bilinen bir gerçek ki yaptıkları şey, ürün satmaya çalıştıkları ülkelerde yaşayanların sağlığı için yapılıyor.

Peki, başkaları için harcadıkları çabayı neden kendi vatandaşına harcamıyorlar? Kendileri başka yerde mi yaşıyor.

Yetkililer bu soruna biran önce çözüm bulmalıdır. Hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız. Önce kendi sağlığımızı düşünmeliyiz. Sağlık her şeyden önce gelir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama