hediye patlayan kutu

Konserve zamanı
Sibel Oflaz

Konserve zamanı

Bu içerik 262 kez okundu.

Yaz mevsiminin son ayındayız. Yaz mevsimi, sebze ve meyvenin doğal olarak yetiştiği ve bol bulunduğu bir mevsimdir. Ağustos ayının gelmesi ile birlikte de evlerde hummalı bir şekilde konserve ve turşu yapımı başladı.

Konserve, yüz yıllardır atalarımızdan günümüze kalan bir alışkanlığımızdır. Daima sofralarımızdan eksik olmayan konservenin en güzeli de evde yapılanlarıdır.

Hemen hemen herkes, yaz mevsiminde domates konservesi yapar. Çünkü kış aylarında aldığı sera domateslerinde yaz kokusunu, tadını alamaz. Ayrıca fiyat bakımından da yaz aylarında daha hesaplı olur.

Şimdi domatesin en fazla olduğu bir dönemdeyiz. Bu bolluk ile birlikte evlerin çoğu konserve yapımına başladı. Burada önemli olan konservenin yapılışı ve özellikle saklama şeklidir.

Geçtiğimiz yıl Adana’da konserveden yapılan yemekleri tüketmekten dolayı zehirlenmeler oldu. Bu olay konserveler konusundan biraz korkuya neden oldu.

Uzmanlar da zehirlenme döneminde, Botulizm veya botulismus, Clostridium botulinum olarak tespit edilen bakterinin özellikle konserve gıdalarda toksin ürettiği konusunda uyarılarda bulundu.

Sorunun da iyice kaynatılmadan yapılan konservelerden kaynaklanabileceğini söylüyorlar. Özellikle evde hazırlanmış ve uygun şekilde sterilize edilmemiş konserveleri de risk olarak görülüyorlar.

Ölümlere kadar yol açabilen C. botilinum bakterisi, toprak altında oksijensiz ortamda yaşar ve ısıya dayanıklı formlar (spor) üretir. Bu formların tamamen yok edilmesi için de gıdaların en az 120 °C 15 dakika sıcaklıkta kaynatılması gerekiyor.

Onun için konserve yapımı aslında çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bakterinin yok edilmesi için konserve yapımında istenilen sıcaklıkların elde edilmesi gerekiyor. Konserve yapımında uzmanların belirlediği sıcaklığı da ancak düdüklü tencere ile veya endüstriyel kazanlarla yakalayabiliriz.

İşte bu bağlamda konserve yapımı çok önemlidir. Acaba evlerde konserve yaparken, istenilen 120 derece sıcaklığı yakalayabiliyor muyuz? Yaptığımız konserveleri hangi koşullarda saklıyoruz? Kullandığımız ambalajların güvenliğine bakıyor muyuz?

Evet. Tüm bunlar sağlığımız için çok önemlidir. Gıda çok çabuk bozulur. Onun için konserve yapımı da çok hassas bir konudur.

Lütfen buna dikkat edelim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama