Oyunun Çocuk Üzerindeki Etkileri 2
Muhammed Tunç

Oyunun Çocuk Üzerindeki Etkileri 2

Bu içerik 31 kez okundu.
Reklam

Toplumsal yaşamın sürekliliğini ve düzenini sağlayan kurallar insan yaşamı içerisinde davranış alışkanlıkları sağlamaktadır. Çocukta yaşadığı sosyal çevre içerisinde görev ve sorumluluklarını oyun içinde yaşayarak öğrenmektedir. Anne, baba ve kardeşler arasındaki rolü, yakın çevresindeki büyüklerine, arkadaşlarına yönelik davranışları oyun içinde belirginleşmektedir. Toplum kuralları öğüt vererek veya baskıcı bir biçimde öğretmeye çalışmak çoğu zaman sonuç vermemektedir. Çocuğun ailesi ve toplum içinde verimli, yararlı bir kişiliğe sahip olabilmesi için sosyal gelişimine katkıda bulunacak oyunlar, doğum günü, yılbaşı kutlamaları, çeşitli meslekleri canlandırma oyunları sayılabilmektedir.

Oyun bir grup çalışmasıdır ve oyunun kendine özgü kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara uymayan kişiler oyun dışında kalmaktadırlar. Bütün çocuklar kurallara uymayanlarla oyun oynamak istememektedirler ve onları oyun dışı bırakmaktadırlar, bu şekilde bu çocukları cezalandırmaktadırlar. Hiçbir çocuk bu duruma düşmek istemez. Oyunun bu niteliği çocuklara kurallara uymayı öğretmektedir. Birey büyüdüğünde de toplumun kurallarına uymaktadır ve toplumla uyumlu hale gelmektedir. Çocuklar oyun içerisinde başkalarının haklarına saygı göstermek, mağlubiyeti kabullenmek zorundadırlar, aksi halde yine oyun dışı kalmaktadırlar. Bu şekilde isyan etmemeyi başkalarına saygıyı ve kabullenmeyi öğrenmektedirler. Bu da toplum hayatında oldukça önemlidir ve oyun içerisinde öğrenilmektedir.

Hemen hemen her oyunda çocuğun sosyal açıdan gelişimine faydası olabilecek davranışlar bulunmaktadır. Oyunda edinilen kendi haklarını savunma, diğer arkadaşlarına karşı saygı, işbirliği ve paylaşma, kurallara uyma, iyi-kötü, doğru-yanlış ayrımını yaparak iyiyi-doğruyu özümseme ve mensubu olduğu grubun çıkarlarını koruma ve kollama ile toplum kültürünü öğrenme gibi özellikler, toplumsal yaşamlarını sağlayan, öğreten sosyal değerlerdir.

Erişkinler gözüyle oyun, çocuğun eğlenmesine, oyalanmasına yarayan amaçsız bir uğraştır. İşi olmayan ya da dinlenmek isteyen kişi oynamaktadır. Başka bir deyişle oyun işin karşıtı olarak görülmektedir. Anneler ayaklarına dolanan çocukları “hadi git oyna” diyerek başlarından savmaktadırlar. Oysa oyun; çocukların en önemli uğraşıdır. Oyun çocuk için öğrenme ortamıdır ve çocuk oynadıkça duyuları artmakta, yetenek ve becerileri gelişmektedir. Çünkü oyun çocuğun duyduklarını, gördüklerini uyguladığı, öğrendiklerini geliştirmiş olduğu bir ortamdır. Oyunda çocuk kendi özgür dünyası içindedir. İstediği gibi sınırsızca özgürlüğünü tatmaktadır, kendi koyduğu kurallar ile o dünyaya egemendir. Oyun içinde çocuk, etrafından gördükleri ile sınırlı kalmayıp onlara ek olarak kendi düşüncelerini de katarak, oyuna kendince şekil, hareket ve canlılık vermektedir, bundanda büyük haz ve neşe duymaktadır. Ebeveyn ve çevresinden gördüklerini kaynaştırarak, oyun ortamı içerisinde kendine has kuralları ile oyunu şekillendirmektedir.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi