Güneş gözlükleri…
Serhat Şanlı

Güneş gözlükleri…

Bu içerik 97 kez okundu.
Reklam

Bugün kimileri için her ne kadar güneş gözlüğü aksesuar olarak görülse de, aslında göz sağlığı için mutlaka kullanılmalıdır. Çünkü güneş gözlüklerini sadece gözü ışıktan korumak için değil, zararlı ışınları önlemek için de tercih edilmelidir.

Ancak öyle sıradan, tabladan, seyyar satıcıdan, kıyıdan kenardan, işportacıdan almak doğru olmaz. Gözlerinizi koruyalım derken, zarar vermeyin.

Öncelikle ultraviyole ya da morötesi ışınları kestiğine dair sertifikası olmasına dikkat edin. Çünkü ultraviyole ışınlar, gözlerimiz üzerinde uzun yıllar içinde ciddi hasarlar yaratabilir.

Polarize, yansıması olmayan kullanımı rahat gözlükleri tercih edin. Piyasada bazen polarize olduğu söylenen her gözlüğün de gerçek polarize olduğuna inanmayın.

Güneş gözlüklerinin üzerinde mor ötesi ışınları kırdığına dair tescil bulunması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı, tüm gözlükler için sertifika zorunluluğu getirmiştir. Satın alırken sertifikasını isteyin. Yanlış ürün almamak için güvenilebilir, kurumsal yerleri tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Ayrıca alacağınız gözlüğün kalitesi kadar bakımı da çok önemlidir. Sıradan bir bez ile temizlemek doğru olmaz. Çünkü cama zarar verebilirsiniz.

Güneş gözlüklerinin temizliği için en ideali temiz su ile yıkamaktır. Pamuklu bir bez ya da gözlükçüden aldığınız bez ile gözlüğünüzü temizleyebilirsiniz. Ayrıca gözlüğü korumak için, gözlük ile birlikte aldığınız koruma kutusunda saklamanız daha güvenli olacaktır.

Evet! Güneşin en etkili olduğu yaz mevsimindeyiz. Gözlerimiz dünyaya açılan kapımızdır. Onları koruyalım…


DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"