Karakucak Güreşleri nefes kesti…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Karakucak Güreşleri nefes kesti…

Bu içerik 54 kez okundu.
Reklam

 

Adana’nın Kırkpınar’ı sayılan ve güreşin Adana’daki en önemli Etkinliği olan Kızıldağ Güreşleri sona erdi.

Tam 533 yıldır aralıksız gerçekleştirilen güreş kentimize adeta renk katarak, Adana’nın tanıtımı açısından da bir fırsat oldu.

Şöyle baktığımızda, Kızıldağ Yaylası’nın 1400’lı yıllara kadar uzanan bir tarihe sahip olduğunu ve Kızıldağ Karakucak Güreşlerinin de bu yaylada yapıldığını görüyoruz.

Bu yıl da Adana’nın Karaisalı İlçesi’nde 533’ncisi gerçekleştirilen Kızıldağ Karakucak Güreşleri sona erdi ve 950 sporcu, er meydanında kıyasıya mücadele verdi.

Adeta şölen havasında gerçekleşen şölende İbrahim Bölükbaşı başpehlivanlığı kazanırken, sevilen sanatçılar Ankaralı Ayşe, Ali Kınık ve Orhan Hakalmaz’ın sahne aldığı halk konserlerinde büyük coşku yaşandı.

Ayrıca Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü önümüzdeki yıl için bir de söz verdi. Gelecek yıl bir kiloluk altın kemerle birlikte başpehlivanlık para ödülünü 5’e katlayıp, önümüzdeki yıl 50 bin lira vereceklerini ilan etti.

Bu yıl 74 pehlivanın kol bağladığı başpehlivanlık güreşlerinde İbrahim Bölükbaşı (Ankara ASKİ) ve Rıza Yıldırım (Ankara TEDAŞ) finalde karşı karşıya geldi. Nefes kesen mücadelede İbrahim Bölükbaşı, rakibine puanla üstünlük sağlayıp, başpehlivanlığı kazandı. Baş güreşlerinde üçüncülükleri Ali İhsan Ariç (Adana Büyükşehir Belediyesi) ve Fatih Kambur (Ankara ASKİ) paylaştı.

Başpehlivan İbrahim Bölükbaşı, 10 bin liralık para ödülünün sahibi olurken, bir kilo ağırlığındaki 22 ayar altın kemeri beline taktı.

3 kategoride 29 sıklette yapılan Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nin ağalığını İşadamı Abdullah Kaçar yeniden kazandı. Dört adayın yarıştığı ağalık koç ihalesinde Abdullah Kaçar, 200 bin lira bedelle 534. Kızıldağ Karakucak Güreşleri Ağası oldu.

Toplam 71 bin lira para ödülünün dağıtıldığı 533. Kızıldağ Karakucak Güreşleri büyükler kategorisinde 50-55 kg’da Ahmet Peker, 60 kg’da Şaban Kızıltaş, 65 kg’da Recep Aktaş, 70 kg’da Mustafa Kuyucu, 75 kg’da Buluthan Öksüz, 80 kg’da Mustafa Gürbüz, 85 kg’da Ayhan Sucu, 90 kg’da Samet Özaslan birincilikleri kazandı.

Yıldızlar kategorisinde ise 35-40 kg’da Ali Oktar, 45 kg’da Mücahit Yılmaz, 50 kg’da Halil Gökdeniz, 55 kg’da Alperen Dal, 60 kg’da İsmet Çiftçi, 65 kg’da Salih Yılmaz, 70 kg’da Hasan Doğan, 75 kg’da Esat Ardıç, 85 kg’da Serhat Bilicitürk, 85-100 kg’da Yusuf Durhan birinci oldu.

Adana için unutulmaz bir güreş şöleni yaşandı. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi