Dikenli incir…
Şükran Şeymanur Arslan

Dikenli incir…

Bu içerik 216 kez okundu.
Reklam

Dikenli incir (Hint inciri) ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde, özellikle Adana, Mersin, Hatay ve Antalya illerinde yoğun olarak yetişir. Ayrıca kendiliğinden yetiştiği için tamamen organik meyve olduğunu söyleyebiliriz.

Yetiştiği yerlerde yerel bir ismi bulunan dikenli incir; Adana’da ‘Cennet meyvesi’ olarak bilinir. Diğer yerlerde ise; Hint inciri, Frenk inciri, Mısır inciri, Babutsa, Kilis inciri, Pabuç inciri, Kaynanadili, Kürek Yemişi gibi yöresel isimlerle anılır ve kurağa karşı çok dayaklı bir meyvedir.

Toplaması biraz zahmet ister. Çünkü dikenlerinden dolayı, elinize değdiği anda acı vermesinin yanında çok kaşıntı yapar. Kırsaldaki köylerde eskiden dikenleri nedeniyle bahçe kenarlarına çit maksadıyla ekilirdi.

Günümüzde her ne kadar pek kalmasa da halen yoğun bir şekilde bulunan yerler de var. Faydaları saymakla bitmez. İçerdiği vitaminler sayesinde iyi bir şifa kaynağı olan dikenli incir, sindirim sistemimizi düzenler, bağırsaklara iyi gelir ve kabızlığı giderir.

Tüm bunların yanında şekere iyi gelir, kolesterolü düşürür. Cilde faydalıdır. Tokluk hissi verdiğinden diyet yapanlar içinde yararlı bir meyve diyebiliriz. İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran dikenli incir bu özellikleri ile güçlü bir antioksidan etkisi yaratır. Günde 2-3 adet tüketilmesi önerilir. Daha fazlası bağırsaklara zarar verebilir.

Fiyatı da çok hesaplıdır. Örneğin Adana ilimizde tanesi 50 kuruşa satılmaktadır. Hem sağlık deposu, hem organik, hem de ucuz.

Evet. Dikenli incir, doğal ve tam bir şifa deposu kaynağı. Daha ne bekliyorsunuz?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü