Okullarda ‘Uyum Haftası’ başladı
Serhat Şanlı

Okullarda ‘Uyum Haftası’ başladı

Bu içerik 144 kez okundu.
Reklam

Yaz tatilinin sona ermesi ile birlikte, okul maratonu başladı. Bu hafta uyum haftası çerçevesinde okul öncesi, birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıfa başlayan öğrenciler okula başladı.

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5´inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9´uncu sınıf öğrencileri için ilk zil çaldı.

İlk kez 2006-2007 eğitim öğretim yılında başlatılan uyum haftasında amaç; öğrencilerin okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, ayrıca öğrenme ortamını, öğretmen ve arkadaşlarını tanımalarını sağlamak.

Cuma günü sona erecek olan ‘Uyum Haftası’ kapsamında ‘çocuk-aile-öğretmen tanışma’, ‘okul ve eğitim ortamını tanıma’ ve ‘arkadaşlarla oyun oynayarak kaynaşma’ etkinlikleri düzenleniyor.

Geriye kalan diğer öğrenciler için ise ilk zil 17 Eylülde çalacak. 2018-2019 eğitim öğretim dönemi, 18 Ocak 2019 tarihinde ara tatile girecek. İkinci dönem dersleri, 4 Şubat 2019 tarihinde yeniden başlayacak ve 14 Haziran 2019'a kadar devam edecek.

Uyum haftası tüm ebeveynler için çok önemlidir. Eğitim hayatına yeni başlayan bazı çocuklar bu ilk hafta biraz zorlanabilirler. Kimi ağlar, okula gitmeyi istemez. Burada en önemli görev okullarımıza düşüyor.

Öğretmenlerimiz, bu süreçte öğrencilerin ve ailelerin yanında olmalı, onları desteklemelidir. Aileler her ne kadar çaba gösterse de, öğretmenlerimiz bu konuda daha tecrübelidir.

Ebeveynler, çocuğun odasını okul hayatına göre yeniden gözden geçirilerek, düzenlemeyi ona göre yapması gerekir. Artık televizyon ve bilgisayar saatlerinde kısıtlamalar yapmalı ve sabah kalkış ile akşam yatış saatlerini ayarlamalıdır.

Okul ihtiyaçları alındığı zaman da kalem, okul çantası ve okul kıyafeti gibi malzemelerin seçimini çocuğa bırakmalıdır.

Çocuklarımız eğitime başlama sürecinde önce güveni duymalıdır. Çünkü yeni bir ortam, yeni bir yaşam şekli onlara farklı gelebilir. Okul ve aileler bunu ortak bir paydada buluşup rahatlıkla çözecektir.

Evet. Yeni eğitim yılı başlıyor. Hepsine başarılı bir eğitim yılı dileğiyle.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü