Cep telefonu…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Cep telefonu…

Bu içerik 139 kez okundu.
Reklam

Geçtiğimiz günlerde Almanya ilginç bir protestoya sahne oldu. Bu kez protestoyu minikler yaptı. Konusu bugün birçoğumuzun yaptığı hata olan ‘Cep telefonu’ konusu…

Evet. Sonuçta teknolojiyi kullanmak hepimizin hakkıdır. Çünkü teknoloji, insanlara pek çok kolaylıklar getirir. Fakat teknolojinin avantajlarının yanında dezavantajları da olmuyor değil.

Günümüzde teknolojideki gelişmeler ile artık koca dünya insana neredeyse dar geliyor.Teknoloji güzeldir. Ancak önemli olan onu yerinde ve bilinçli kullanmaktır.

Akıllı telefonların çıkmasıyla birlikte, internet artık hayatımızın her aşamasında yer almaya başladı. Cep telefonları günün 24 saati yanımızdan ayıramadığımız, hayatımızı kolaylaştıran ve tabiri caizse bir parçamız haline geldi. Ülkemizde nüfusumuzdan fazla cep telefonu var.

Fakat internetin cep telefonlarında kullanılmasıyla birlikte, insanların dünya ile bağı neredesye kpma noktasına geldi diyebiliriz.

İnsanlar yolda yürürken, otobüste, metroda seyahat ederken, hatta bir yerlerde bir arada otururken cep telefonlar elden düşürülmüyor, sohbetler sosyal medya üzerinden yapılmaya başladı. Yani bir bakıma gerçek iletişimin yerini sanal iletişim aldı. Artık telefonların şarjları yetmez duruma geldi.

Bu teknoloji insan hayatına öyle yerleşti ki artık teknoloji bağımlılığı hastalığı bile var. Bunun yanında sık sık telefon ile görüşme ya da sosyal medyada gezinenlerin geçirdiği kazaları görüyoruz. Şöyle bir baktığımızda internetin cep telefonlarına girmesi iyi mi oldu, yoksa kötü mü burada bir düşünmek gerekiyor.

İşte bu noktada geçtiğimiz günlerde bu durumdan en fazla etkilenen minik yavrularımız tüm dünyaya iyi bir mesaj verdi ve bu mesajı bir Avrupa ülkesindeki çocuklar verdi. Almanya Hamburg'da ailesinin ilgisizliğinden sıkılan 7 yaşındaki Emil Rustige, çocukları yerine telefonlarıyla ilgilenen tüm ebeveynlere karşı ‘Telefonunla değil, benimle ilgilen’ diye bir protesto yaptı. Bu eylemine de yaklaşık 150’den fazla çocuk destek vererek sokaklara döküldü.

Çocukların verdiği mesaj, ‘Biz buradayız, sesimizi çıkarıyoruz çünkü hep cep telefonlarınızla ilgileniyorsunuz’. ‘Uçuş modu açık şimdi sıra bende’, ‘Biz çok sesliyiz, sizler cep telefonu ekranına bakıyorsunuz’, ‘Benimle konuş cep telefonunla değil’, ‘Çocuklara vakit ayırın’, ‘Bizi duyun’, ‘Burada yüksek sesle konuşuyoruz, çünkü anne-babalarımız bizi duymuyor’.

Miniklerin verdiği mesajlara bir bakar mısınız? Ne kadar haklılar değil mi? Geleceğimiz ile böyle ilgilenirsek, onlar çocuklarına nasıl bakar?

Teknolojinin dezavantajlarından birisi bu. Bugün kimi çocuklarının fazla telefon kullanmasından şikayetçi, kimi ise anne babalarının sosyal medyada geçirdiği vakitten şikayetçi.

Teknoloji iyi. Ancak onu doğru kullanıyor muyuz? Önemli olan bu değil mi?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü