Doğallık…
ALİ AKDENİZ

Doğallık…

Bu içerik 129 kez okundu.
Reklam

İnsanoğlunun tarım yapması yaklaşık 10 bin yıl öncesine kadar gidiyor. Tabi bu bugüne kadar yapılan araştırmalarda bilinen tarih. Belki de daha eskiye gidiyordur.

Eminim ki binlerce yıldır insanoğlunun yaptığı tarım tamamen organikti. Ne zaman sanayi devrimine geçildi. Hızla artan nüfus ile birlikte iş ticariye bindi, o zaman ne doğallık kaldı, ne de organik.

Çok değil, daha 20-30 yıl öncesine kadar kimse organik, ya da doğal ürün diye bir şey aramazdı. Çünkü zaten her şey doğal ve organikti. Şimdi birçoğumuz hep deriz ya; ‘Nerde o eski meyvelerin kokusu ve tadı’, ‘Yoğurdun, peynirin, yumurtanın doğallığı nerde’ ve daha birçok serzenişi duymayan yoktur.

Şimdi bir bakıyorsunuz birçok bitkinin genleriyle oynanmış, görünümü harika ama tadı tuzu yok. Ürünü çok veriyor, ancak kokusu yok. Şekli şeması garip bir hal almış ve daha nice enteresan tatlar ve şekiller almış başını gitmiş.

Arı olmadan bal yapıyorlar. Süt olmadan peynir ve yoğurt yapıyorlar. Yani tamamen kimyasal ürünler kullanarak gıda olarak insanlığa sunuyorlar.

Tüm bunlara baktığımızda, meydana gelen bu değişim beraberinde çeşit çeşit hastalıklar getirmiş, artık sağlık bakımından tehlikeli bir hal almış.

Hal böyle olunca da şimdi karşımıza ‘organik, tamamen organik, doğal’ ürünler diye bir yarış içerine girilmeye başlandı. Tabi bu durumdan fırsat kollayan sahtekarlara da gün doğdu.

Şöyle bir bakmak gerekmez mi? Ne oldu da yeniden eskiye dönüşe geçmeye başladık. Bundan 29-30 yıl önce yapay ürünler piyasaya sürülürken kimsenin sesi çıkmıyordu. Hatta evinde, tarlasında yetiştirdiği ürünü bir kenara bırakıp o hazır gıdalara yöneliyorduk. Şimdi de yine eskiye dönüş yapmaya başladık.

Bunun suçlusu yine biz insanoğlu değil miyiz? Evet biziz.

Şimdi bir bakıyorsunuz ülkeler doğal ürünler elde etmek için harıl harıl çalışıyor, yeni projeler üreterek sağlıklı ürünler yetiştirmenin peşinde koşuyor. Artık insanoğlu dünyadan başka yaşayacak yerinin olmadığını ve dünyanın büyük değil, aksine küçük olduğunun farkına vardı.

Bu dünya hem bizim, hem de geleceğimizin. Bunu unutmamak gerekir…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü