Bitki çayları…
Şükran Şeymanur Arslan

Bitki çayları…

Bu içerik 98 kez okundu.
Reklam

Havaların soğuması ile birlikte, grip ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Özellikle çocuk ve yaşlılar bu konuda daha hassas olduğundan bu konuda daha dikkatli olmalı.

Çoğumuz kış aylarını daha rahat atlatmak için hep bitki çaylarına başvuruyoruz. Ayrıca bu çözüm binlerce yıldır insanoğlu tarafından hep benimsenmiştir.

Her ne kadar bitki çaylarının kullanımı eskilere gitse de günümüzde artık bilimin gelişmesi ile birlikte tıbbi çözümler bu konuda daha güvenli ve daha doğru olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca eskiden bu bağlamda tecrübeli kişilerin önerileri ile bitki çayları kullanılıyordu. Günümüzde ise genellikle internet ortamında bakılarak bitki çaylarının kullanımı büyük riskler taşımaktadır. Çünkü bilimsel bir nitelik taşımayan tarifler internette yer almakta ve ortaya çıkacak sonuçlarda kimse sorumlu tutulamamaktadır.

Unutmayalım ki kontrolsüz olarak bilinçsizce tüketilen bazı ürünler çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. Özellikle açıkta satılan ve tüketilmeden temizlenemeyen bu tür ürünlerin toza, hava kirliliğinden kaynaklı bulaşan kimyasallara maruz kalabileceğini unutmayalım.

İlaçlarımız da bitkilerden yapılmakta ancak bu işin ehli kişiler tarafından yapılan bilimsel araştırmalar sonucu, miktar ve karışımlar belirlenmektedir.

Bugün hemen hemen her yerde aktarlar bulabiliyoruz. Ancak satılan ürünün, kullanım amacına dair etkinliği, tazeliği ile doğrudan ilgili olduğu halde bu şekilde satıldığında üretim ve son tüketim tarihlerini öğrenmemiz mümkün olmuyor.

Çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenen ancak bilimsel herhangi bir veriye dayanmayan bitkisel karışımlarda ilaç etken maddesi bulunabileceğini unutmayalım.

Her bitkinin kendine has bir bileşimi ve üzerimizdeki etkisini bilemeyiz. Yararı olsun derken, zararı olabilir.

Lütfen bu konuda daha duyarlı olalım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yol daraldı, refüj genişledi!
Yol daraldı, refüj genişledi!
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi