Doğanın mucizesi ‘Bal’
Şükran Şeymanur Arslan

Doğanın mucizesi ‘Bal’

Bu içerik 157 kez okundu.
Reklam

Doğanın bize sunduğu en mucizevi besinlerinden olarak bilinen bal, pek çok hastalığa şifa kaynağı olmasının yanında kahvaltılara ve tatlılara ayrı bir lezzet katan önemli besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kendine özgü kokusu olan doğal balın rengi, arıların dolaştıkları yerlerdeki çiçeklerin cinsine göre değişim gösterir. Bal öncelikle kendine özgü koku ve kıvamda olmalıdır. Doğadan geldiği gibi saklanmalı ve içerisine kesinlikle yabancı madde konmamalıdır.

Bal ne kadar doğalsa, o kadar kaliteli olur. Akıcı da olabilir, kristalize de… Tadı ve aroması kaynağı olan bitkinin türüne göre değişir. Çiçek balı, çam balı, kestane balı, pamuk balı, Harnup balı, Lavanta balı, karakovan balı ve daha birçok çeşidi olan bal, bakteri barındırmadığı için doğal antibiyotik özelliği taşır. Çok güçlü bir antioksidandır ve glikoz, fruktoz, demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi minerallerden oluşuyor. Ayrıca B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Bal bakteri barındırmadığı için doğal antibiyotik özelliği taşır, çok güçlü bir antioksidandır. Glikoz, fruktoz, demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi minerallerden oluşuyor. Ayrıca B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olan bal, özellikle öksürüğe, astım ve bronşit hastalıklarına iyi gelir. Ancak bir yaşından küçükler ile bazı rahatsızlıkları olanlar kullanmamalıdır.

Doğal bal, antiseptik antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir olduğundan, yaraların temizlenmesine ve kesiklerin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca çok kısa bir sürede ve etkili bir şekilde enerji düzeyini arttıran bal yorgunluğa da iyi gelir.

Evet. Bal, doğanın bize sunduğu en büyük mucizelerdendir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
 Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti
Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti