hediye patlayan kutu

Madenciler günü…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Madenciler günü…

Bu içerik 150 kez okundu.

Her yıl Aralık ayının 4’ünde kutlanan ‘Madenciler Günü’ aslında Roma İmparatorluğu dönemine kadar gider ve ülkemizde 1960 yılından beri kutlanır.

Rivayetlere göre, Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya 04 Aralık günü sığınan Santa Barbara isimli kız, madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilir.

Efsaneye göre Santa Barbara’nın aynı zamanda İzmit’te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi var. Maden kazalarında binlerce kişinin yerin altında can vererek şehit olduğu ülkemizde 4 Aralık Dünya Madenciler Gününe dikkat çekilmesi gerekir.

Bugün madencilik, dünyanın her yerinde vardır. Maden ürünleri, sanayi, enerji, tarım ve inşaat sektörlerinin, kısaca bütün ana yatırım alanlarının temel girdilerini oluşturur.

Bugün insanoğlunun modern yaşamında kullanılan tüm araç ve gereçlerin yapımında kullanılan malzemelerin ham maddelerini gün yüzüne çıkaran madencilerdir.

Ömürleri yer altında çalışarak geçen madencilerin, yer altında bulunan zengin kaynakları her türlü tehlike ve zorluk altında doğayla mücadele ederek gün yüzüne çıkarıp bizlere sunarlar.

Bugün Dünyanın en zor mesleğini yaparak, yeraltı kaynaklarımızı insanlığın hizmetine sunan, yerin binlerce metre altında, her türlü zorluklara karşı alın teri dökerek, ekmeklerini kazanan ve bu uğurda canlarını veren maden emekçilerine olan vefa borcu bence asla ödenemez.

Bu bağlamda, öncelikle hayatını kaybeden maden şehitlerimizi saygıyla anıyor, hayatta olan tüm madencilere, sevdikleriyle birlikte; sağlıklı, mutlu bir yaşam diliyorum. Gününüz kutlu olsun.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama