hediye patlayan kutu

Yüzme kursları
Ekrem GÜL

Yüzme kursları

Bu içerik 158 kez okundu.

Çukurova ülkemizin en sıcak yazlarının yaşandığı bir yerdir. Buraların sıcaklarını bilmeyen yoktur diyebiliriz. Yaz aylarında sıcaklıkların yanında havadaki nemi de düşünürsek bunaltıcı bir hava ile karşılaşıyor insan.

Bu derece sıcakların yaşandığı bölgemizde en büyük sıkıntı da sıcaklardan çok, insanların serinlemek için tercih ettiği yerler ve dolayısıyla meydana gelen boğulmalar oluyor.

Özellikle kent merkezlerinde tehlikeli ve yasak olduğu halde, sulama kanalları, baraj gölü ve benzeri yerlerin serinlemek için tercih edilmesi beraberinde birçok boğulma vakalarını getiriyor.

Bunların yanında yüzme bilmeyenlerin serinlemek için denize, göle ve ya kanaletlere girmesi büyük bir sıkıntıya neden oluyor. Her yıl her türlü yayın organıyla, afişlerle, ilgi emniyet birimleriyle uyarılar yapılsa da maalesef boğulmaların önüne geçilemiyor.

Bu bağlamda Adana’da bu yıl daha kış mevsiminden itibaren güzel bir çalışmaya şahit olduk. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol sonrasında 81 ilde hayata geçirilen "Yüzme Bilmeyen Kalmasın" projesi ilimizde de hayata geçirildi.

Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne ait yüzme havuzlarında başlayan proje kapsamında ilk etapta 8 okuldan 400 öğrenci yüzme eğitimi almaya başladı. İlgili havuzlarda, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörleri tarafından Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe olmak üzere haftada 4 gün yüzme eğitimi veriliyor.

Birer aylık periyotlarla 3 dönem halinde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek çalışmalarda Adana’da 2 bin öğrenci yüzme eğitimi alacak. İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik ilk kez uygulanacak olan proje ile birlikte bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme projeleri ile ilimizdeki öğrencilerimizi mevcut altyapı ve fiziki mekân imkânlarından faydalandırarak, sosyal hayata katılmalarına imkân sağlama hedefleniyor.

Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı 2. Yüz Günlük İcraat Programının sonuna kadar bütün Türkiye'de de yaklaşık 100 bin çocuğa yüzme öğretilmesi hedefleniyor.

Gerçekten çok önemli bir proje diyebiliriz. Çünkü boğulmalar sadece Adana’da değil tüm ülkemiz için büyük bir sıkıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili ve çok sayıda göl, nehirlere sahibiz.

Bu bağlamda bu önemli projede emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ebeveynler de bu konuda duyarlı olup, işin profesyonelleri tarafından verilen kursları takip etmeli ve yararlanmalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama