Kaldırımlar nerede?
Süreyya Uri

Kaldırımlar nerede?

Bu içerik 4 kez okundu.
Reklam

Kaldırımlar nerede?

 

 

Adana’da yaya olmak çok zor doğrusu, çünkü yürümek için kaldırım bulamıyorsunuz. Yayaların yürümesi planlanarak yapılan kaldırımlarda otomobiller ya da diğer motorlu araçlar park ediyor. Ya da bir bakıyorsunuz bir kafe, bir restorant orayı kendi özel alanıymış gibi masalarını koyup kullanıyor, hatta daha da ileri giderek çiçekliklerle giriş ve çıkışları engelliyor.

Yıllar önce, benim küçüklüğümde yani, motorlu araçların sokaklardan çok az sıklıkla geçtiği zamanlardan söz ediyorum. İşte o zamanlarda kaldırımlar yayalara hitap ediyordu. Bırakın cadde kenarlarını, küçücük sokakların bile yayaların yürümesi için kenarlarında kaldırımlar bulunuyordu. Bugün bu işlevdeki kaldırımları bulmak artık çok zor. Bazı sokaklarda hiç kaldırım olmadığı gibi bulunan kaldırımlar da sadece oto park olarak kullanıldığından, kaldırımlar yayalara geçit vermiyor.  

Kocaman bulvarların tali yollarında bulunan o koca koca kaldırımlar, üzerine park edilen araçlar nedeniyle yayaların geçmesine asla izin vermiyor. Hele bir de banka var ki, kaldırımı kendi özel otoparkı gibi dizayn etmiş. Kalınca  bir demirle başka araçların park etmesinin önlendiği kaldırımda yayalar; bırakın kaldırımı kullanmayı, neredeyse kaldırımın yanından bile geçemiyor. Yaya kaldırımda yürüyüp o noktaya kadar geldiğinde önünde kocaman yatay bir demirle engelleniyor. Ya o demirin üzerinden atlaması ya da yola inmesi gerekiyor. O Demirin üzerine çıkması zaten mümkün değil, ama bir şekilde o demiri aşmış bile olsa, özel bir bankanın kendine ait otoparkıymış gibi kullanılan kaldırımda duran dizi dizi araçların arasından yürümesi ne yazık ki mümkün değil.

Geriye tek seçenek kalıyor. Yaya, otomobillerin kullanması gerektiği cadde veya sokağı yürüyüş için kullanmak zorunda kalıyor. Peki bu arada bir kaza olsa ve yayaya bir araç çarpsa ne olacak?

Elbette ilk yaya suçlu olacak. “Kaldırımlar dururken neden caddeden arabaların kullandığı yoldan yürüyordunuz. Bunun için suçlu sizsiniz.” diyecekler. Bu doğru da; yayaların kaldırımlarını işgal eden, otomobillerini saygısızca buralara park edenler ne olacak? Onlar da suçlu olacak mı? Hatta onların kaldırımları işgal etmesine göz yumanlar da suçlu olacak mı?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi