GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRKLERDE HAYVAN HAKLARI VE SEVGİSİ
Mert Akdemir

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRKLERDE HAYVAN HAKLARI VE SEVGİSİ

Bu içerik 147 kez okundu.
Reklam

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRKLERDE HAYVAN HAKLARI VE SEVGİSİ                                                                

       ‘’Ne oldu bize, insanlığımıza?’’ diye başlamak istemezdim cümlelerime. Tanrı Dağları’ndan Toroslar’a  dek uzanan yolculuğumuz boyunca Türk ulusu olarak olağanüstü seviyede olan hayvan sevgimize ne oldu da şimdi nefrete dönüştü? Hayvanlara verdiğimiz değeri yeri geldi takvimlerde, yeri geldi mezarlarımızda, yeri geldi mimaride gösterdik. Yapılan her mimari yapıt hayvanlara zarar vermeyecek şekilde çizildi. Yapıtlara suluklar, yemlikler, kuş yuvaları eklenirdi.  3.Murat, Kanuni dönemlerindeki inşaatlarda kullanılan yük hayvanlarına ilişkin iyi bakma konusunda yasalar, fermanlar çıkarıldı. Cuma günleri sahiplerinin  bile binmesi yasaklandı. Yasalara uymayanlar görevlilerce cezalandırıldı.                       

        Bozkır kokulu Anadolu ulusu, o dönemlerde Avrupa’da hayvanlar kıyıma, sürgüne uğrarken  onlarca dernek, vakıf kurdu. Yine Osmanlı döneminde dünyanın ilk hayvan hastanesi açıldı. Göç sırasında yaralanan, hastalanan kuşlar için ‘’Göçmen Kuşlar Vakfı’’ ve kışın kuşlar aç kalmasın diye ‘’Darı Vakfı’’ kuruldu.

       Osmanlı’da  etinden, sütünden yararlanılmayan hayvanları  (kedi, köpek, at, vb.) öldürmek yasaktı. Öldürenler cezalandırılıyordu. Ayrıca yine Osmanlı’da  ‘’mancacılık’’ denilen bir meslek vardı.Sokak hayvanları  için yemek satan bir meslekti. Halk , mancacıdan yemek satın alıp sokak hayvanları doyururdu.Süresi olmayanlar ise parayı mancacıya öder ve mancacı da onların yerine beslerdi.İnsanlar, doğumu yakın köpeklere ottan,samandan doğum sandıkları hazırlayıp peksimet ile doyururdu . Köpekler ise karşılığı olarak gece gündüz polis gibi korurdu sokaklarını.Halk da köpekler de durumlarından mutluydu.Kasaplar artık kemik ve etleri vicdani sorumluluk çerçevesinde sokak köpeklerine verirdi.İnsanlar ölmeden önce et ve ekmek üretim evlerine para verirdi.Öldükten sonraki bir hafta boyunca bu iş yerleri  ekmek ve et dağıtırdı sokak hayvanlarına  ölen kişi adına.Avrupa’da toplu kıyımlar,zehirlemeler ve sürgünler olurken Osmanlı ve diğer Türk yurtlarında hayvanlara her türlü yardım yapılıyordu.

 PEKİ NE OLDU DA MERHAMET KANADINI TAKAN ATALARIMIZI UNUTUP   HAYVAN DÜŞMANI BİR TOPLUM OLDUK?İşte bu sorunun yanıtı  aslında hepimizin bilip de düşünmek istemediği şeydi.    ‘’YANLIŞ BATILILAŞMA’’

       19. YY.’de bir İngiliz gezgin (turist) Galata’da gezerken bastonu ile köpeklere zarar verince köpekler adamı kovalamış.Gezgin ise o sırada duvardan düşüp ölmüş.Bunun üzerine İngiltere  Osmanlı’ya uyarı verince 2. Mahmut köpeklerin toplatılıp Hayırsız Ada2ya gönderilmesi kararını aldı.Halk karşı çıkınca köpekler sürgünden kurtuldu.İkinci büyük sürgün ise Sultan Abdülaziz tarafından alındı.Batı özentisi çakma aydınlar Avrupa’da olduğu gibi sokakta köpek görmek istemiyordu.Padişahla bir olup köpekleri Hayırsız Ada’ya sürgün ettiler.Halk karşı çıksa da İstanbul’un serseri topluluğu bu işi para ile yaptı.Köpekler gidince adada açlıktan birbirini yedi.Bu olaydan sonra İstanbul’da büyük bir yangın çıktı.Halk ayaklandı.Bu yangını Tanrı’nın cezası olarak nitelendiler.Köpekler olsaydı yangını erkenden göreceklerdi.Tüm bu kötü olaylara karşın 2. Abdülhamit döneminde ise kuduza karşı büyük bir aşılatma yapıldı.Köpekler aşılanıp hastanelere kaldırıldı.Sokak hayvanları 2. Abdülhamit döneminde en rahat çağlarını yaşadı.

      Belli başlı kötü olaylar yaşansa da bu denli güzel geçmişi olan bizler ise hayvanların yaşam haklarına bile saygı göstermekten aciziz.2004’te yürürlüğe giren 5199 sayılı ‘’Hayvanları Koruma Kanunu’’ ile yeniden bir kazanç elde ettik.Atalarımıza ve hayvanlara minnet borcumuzdu bu aslında. Toplumumuzun genine işlemiş hayvan sevgisi,  yanlış batılılaşma ve sömürgeci ülkelerin üzerimizdeki baskıları  yüzünden  zarar görse de hala devam etmektedir.

          Taşlanan,zehirlenen,aç-susuz kalan,yavrusunu koruma uğruna tekmelenen ,yavrusundan koparılan,yaşam bölgeleri işgal edilen ya biz olsaydık!!! LÜTFEN HAYVANLAR İÇİN DUYARLI OLALIM. ÇÖP-KAPI ÖNLERİNE BİR KAP SU BİR KAP YEMEK KOYALIM Kİ DÜNYA İYİLİKLE DOLSUN.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü