hediye patlayan kutu

Yine yeniden Cafer Esendemir
Murat Yıldırım

Yine yeniden Cafer Esendemir

Bu içerik 164 kez okundu.

Yine yeniden Cafer Esendemir

MURAT YILDIRIM

Neresinden bakarsanız bakın bu büyük bir başarıdır. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ne beşinci kez başkan olabilmek, bu başkanlığı büyük oy farkıyla kazanabilmek her baba yiğidin harcı olmasa gerek. Demek ki Esendemir’e güven tam, demek ki Esendemir sevilen bir adam. Bunun tartışılacak bir yanı yok.

Ben de Cafer Esendemir’den yana tavrını koyanlardan biriyim. Esendemir’i severim, her an telefonunuzun öbür ucunda hazır beklemesini, düğününüze, cenazenize gelmesini, kibirli olmamasını takdir ederim. Bu tercih, diğer aday İsmail Başkan hakkında olumsuz bir düşüncem olduğu anlamına gelmemeli. Başkan da yıllarını bu mesleğe vermiş düzgün bir isim. Ama sonuçlara göre “Başkan”lık için bir süre daha soy adıyla idare etmek durumunda.

Büyük oy farkıyla başkanlığa seçilen Esendemir’in, sorumluluğu da aynı oranda büyümüş demektir. Genel kuruldaki bazı eleştiriler doğrudur, kimi eleştiriler haksızdır. Ben kendi penceremden eleştiri ya da önerilerimi sunmak istiyorum. Sürekli gündeme getirilen ve uzun yıllardır çözüm bulunamayan bir lokal konusu var. Esendemir en çok bu konuda eleştirilere maruz kaldı. Yalnız bence bu eleştirilerin muhatabı Esendemir olmamalı. Bu durumu yaratan gazeteciler olmalı. Yani koca koca adamlar küfürlü konuşuyorsa veya ellerinde poşetleriyle cemiyet lokaline geliyorsa, kavgalar çıkabiliyorsa, Esendemir’in elinde değnekle bu durumu değiştirmesi mümkün değildir. Bu konuda biz gazetecilerin özeleştiri yapması daha mantıklı olacaktır. Lokal açmazı ya da sorunu Esendemir’den önce de en çok gündemde olan sorundu. Umarım bundan sonra daha radikal kararlar alınabilir, bizler de kendimize bir çeki düzen verebiliriz. Uzun zamandır lokale gitmediğim için bu konuda daha fazla bir şey yazmam doğru olmaz.

Diğer bir konu Basın Özendirme Yarışması. Bu konuda evet benim de söylemek istediklerim var. Neredeyse katılan herkese ödül vermek bir yarışmayı amacından saptırır. A gazetesinden arkadaşa ödül verdik, B gazetesine vermezsek ayıp olur mantığı bu yarışmanın içini boşaltmıştır. Ödül töreninde ödül alan arkadaşlar sahneye sığmadığı için toplu fotoğraf almak büyük sıkıntı. Verilen hediyeler de anlamsız. Mesela benim ödül aldığım bir yıldan elimde bir plaket var, üzerinde “Büyükşehir belediye Başkanı Hüseyin Sözlü” yazıyor. Ne bir başarı dileği ne benim ismim böyle bir unsur da yok. Başkan Sözlü’nün fotoğrafının olduğu o cam plaket bana hangi maksatla verilmiştir ben hala çözebilmiş değilim. Hediye vermek zorunda değilsiniz. Hiçbir gazetecinin de böyle bir talebi yok zaten. Bir plaket, bir teşekkür belgesi yeterlidir. İlle de hediye verilecekse hem biraz mantığı olsun hem de biraz değeri olsun. Ben örneğin gazeteciliğin yanı sıra uzun yıllardır reklam sektörünün de içindeyim. Ama kimsenin bu konuda benden bir sponsorluk talebi olmadı. Olsaydı tabi ki yardımcı olurdum.

Ve bir diğer konu. Umut Yüzer neden üyelikten çıkarıldı? Onur kırıcı ve sinir bozucu bir durum. Çıkarıldıysa Umut Yüzer’in neden haberi olmadı. Umut Yüzer cemiyet üyesi değilse neden bize gelen toplu mesajlarda “Cemiyet üyemiz Umut Yüzer’in çocuğu oldu ya da cemiyet üyemiz Umut Yüzer yakınını kaybetti” ifadeleri yer aldı. Sorun tüzükle alakalıysa, ya da söylendiği gibi aidat ödememe konusuysa bu konu bir telefonla çözülebilirdi. Elbette ki bilinçli yapılan bir durum değil. Elbette ki art niyet aramıyorum. Ama bu konunun bir an önce düzeltilmesini diliyorum. Umut Yüzer bu kentte, stüdyoda kablo toplayarak başladığı mesleğini kendi çabası, azmi, yeteneği ve çalışkanlığıyla çok üst noktalara taşımış bir arkadaştır. Üye olmaması ya da olamaması sadece onu değil beni de üzer.

Sonuç olarak sevgili Cafer Esendemir’e ve yönetimindeki arkadaşlara bir kez daha başarılar diliyorum. Kadroda genç ve yetenekli isimlerin olmasını ayrıca önemsiyorum. Yolunuz açık olsun.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama