Kadın sporu desteklenmeli
Selma Ataş

Kadın sporu desteklenmeli

Bu içerik 38 kez okundu.
Reklam

Kadın sporu desteklenmeli

 

 

 

Kadınlar yaşamın her alanında kendilerini göstermeye devam ediyor.

Kadın kuruluşları özellikle iş yaşamında hemcinslerini desteklemek için çeşitli projeler geliştiriyor.

Burası çok güzel…

Ancak, kadınlar spor alanında da desteklenmeli…

Yıllardır Türk sporunun büyük yükünü çeken Çukurova Bölgesi, maalesef bu destekten yoksun kalıyor…

Adana’da Botaşspor kadın basketbol takımı yıllarca zirvede yer aldı. Başarılı olduğu dönemlerde bile seyirci desteğini tam anlamıyla arkalarında hissedemediler. Botaş kuruluşundaki birkaç gönüllü yönetici kıt kanaat kulübü ayakta tuttu ve başarıdan başarıya koşturdu. Alt yapıya verdiği önemle Türk kadın basketboluna sayısız yıldız yetiştirdi.

Son zamanlarda Botaş’a rakip Ceyhan Belediyespor çıktı. Belediye desteği nedeniyle bütçe olarak Botaş’tan biraz daha iyi durumda liglerde mücadele verdi. Şimdilerde Adana ASKİ adıyla mücadelesini sürdürüyor. Yine belediye desteği var. Ancak onlar da tribün desteği olarak yok yukarıda değiller.

Basketboldan konu açılmışken Çukurova Bölgesi’nin takımlarını ‘aklımıza ilk gelenleri’ sayalım:

Hatay Büyükşehir Belediyespor, Toyo Tosyalı Osmaniye, Mersin Büyükşehir Belediyespor, Mersin Basketbol Kulübü… Bunlar sadece Süper Lig’de mücadele edenler. Bir de bunların alt ligleri ve burada bulunan Çukurova takımları var…

Voleybolda Adana yıllarca sporcu yetiştiren konumdaydı. Kulüplere yeteri kadar destekler verilmeyince şimdi adana kadın takımları alt liglerde kaldı.

Hentbol’da Şakirpaşa HEM, süper lige yükseldi. Şampiyon olduktan sonra Adana Büyükşehir Belediyesi Şakirpaşa’ya sponsor ve destek oldu.

Sayamayacağımız bir çok sporda Adanalı ve Çukurovalı kadınlar başarılı oldu. Ancak başarılarını, kendilerini kanıtladıktan sonra İstanbul ve Ankara kulüplerinde yakaladı.

Yazımıza esas ilhan kaynağı olan takım ise yıllardır yalnızları oynayan Adana İdmanyurdu.

Kadın ligleri kurulduğundan bugüne Adana’yı kadın futbolunda başarıyla temsil eden Adana İdmanyurdu, Başkan Metin Taylancı ve birkaç gönüllü idarecinin özverisiyle ayakta. Bu takım da yukarıda saydığımız branşlarda olduğu gibi Türk sporuna sayısız isim kazandırdı.

Şehrin tüm bürokratları ve iş insanlarına, özellikle de kadın kuruluşlarına sesleniyorum.

Şehrimizi başarıyla temsil eden, şehrimizin sokaklarından, caddelerinden çıkarak Türk sporuna faydalı olmaya çalışan kadınlarımızıa, genç kızlarımıza; onların formalarını terlettikleri kulüplere sahip çıkın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi