10 bin çocuk nerede?
Murat Yıldırım

10 bin çocuk nerede?

Bu içerik 98 kez okundu.
Reklam

 

Önemli bir haber, önemsiz haberlerin arasında geçiştirilip unutturuldu. Çünkü haberin içeriğinde insan vardı, insana verilmeyen değer vardı, çocuk tacizleri vs vardı. Yani kanıksadığımız, ilgimizin çekmediği konulardı. Oysa haberin başlığı bile insanın kanını dondurmaya yeterdi. Avrupa Polis Örgütü Europol, son 2 yıl içinde göçmen olarak gelen 10 bin çocuğun Avrupa ülkelerinde kaybolduğunu açıklıyordu. Yani rakamlar Müge Anlı’nın programında aradığı kayıp Suriyeli çocukların rakamından oldukça yüksekti.

Europol'ün istihbarat birimi, binlerce çocuğun gittikleri ülkede kayıtlarını yaptırdıktan sonra izlerini kaybettirdiklerini söylüyor ve bu çocukların çeteler tarafından seks işçiliğine ve köleliğe zorlanabileceği uyarısını yapıyor. Bu açıklamayla birlikte Europol ilk kez Avrupa'daki kayıp göçmenler hakkında bir veri açıklamış oluyor.

Peki bu çocuklar nerede, daha doğrusu kimlerin elinde? Aslında yanıtı da belli. Kimi çetelerin elinde, kimi organ mafyasının, kimi seks ticareti yapanların kimi de dilenci çetelerinin eline düşmüş durumda. Nerede olduklarını, ne yaptıklarını ya da kimin yanında olduklarını kimse bilmiyor.

Europol, Avrupa'da insan ticareti yaptığı bilinen çetelerin artık göçmenleri hedef almaya başladığını söylüyor.  

BBC'ye konuşan Uluslararası Göç Örgütü sözcüsü Leonard Doyle, 10 bin kayıp çocuk açıklamasını "Şok edici ama maalesef sürpriz de değil" sözleriyle yorumluyor. Bir başka deyişle insanlığın bir kez daha sınıfta kaldığını itiraf ediyor. Umarım bu çocuklara ulaşılır, yardım edilir ve bir an önce aileleriyle buluşturulur. Ancak mültecilerin parayla satılmaya çalışıldığı bir düzende bu dilekler de ütopya olmaktan ileri geçmiyor.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü