hediye patlayan kutu

İHRACATA DESTEK
Ceylan Ümay Öğrü

İHRACATA DESTEK

Bu içerik 78 kez okundu.

İHRACATA DESTEK

    İhracatçıların merakla bekledikleri yeşil pasaport uygulaması resmen başladı. Dünyanın birçok farklı coğrafyalarına giden ihracatçılar için vize sıkıntısı artık olmayacak. İhracatçıya en çok zaman kaybettiren vize sıkıntısı ve bu gecikmeden kaynaklı ticari kayıplar artık sorun olmayacak. Çünkü yeşil pasaport ile vizesiz ya da kapıda online vize uygulamasıyla dünyadaki 160 ülkeye dolaşım serbestisi var.

   Yeşil pasaport; TBMM eski üyeleri, eski Bakanlar, devlet memurları  ve diğer kamu görevlilerine diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir ve artık ihracatçılara da verilecek.

   Bakanlar Kurulunun İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararına göre, son üç takvim yılı itibariyle yıllık ortalama ihracatı 1-10 milyon ABD doları arasında olan firmaların bir , 10 -25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25-50 milyon dolar arasında olanların üç ,50-100 milyon dolar arasında olan firmaların dört ve 100 milyon dolar üzerinde olan firmaların ise beş yetkilisine hususi damgalı pasaport verilecek. İhracatçılara yeşil pasaport 2 yıl süreyle verilecek eş ve çocukları bu haktan yararlanamayacak. Yeşil pasaport müracaatı İçişleri Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığınca belirlenen talep formu eksiksiz doldurulduktan sonra firmanın üyesi olduğu ihracatçı birliğine yapılacak. İhracatçı Birliği belgelerin eksiksiz olduğunu tespit ettikten sonra Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne sunulacak. Bölge Müdürlüğü onayı sonrasında pasaport müracaatı şahsen yapılacak.

    Hususi damgalı pasaport alan firma yetkilileri, bu pasaportu alma şartlarından herhangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması ya da pasaportun geçerlilik süresi içinde bu şartlardan herhangi birini kaybettiği tarihi izleyen 15 gün içinde yeşil pasaportunu iade etmek zorunda olacak. İade yükümlülüğünü yerine getirmediği takdirde 10 yıl süreyle hususi damgalı pasaport verilmeyecek.

     İhracatçıların uzun zamandır talep ettiği Yeşil Pasaport uygulamasını, Hükümetin devreye koyması ve gerçekleştirmesi ihracatçılar için ve tabi ki ekonomimizi kalkındıran dış ticaret için ,ihracatı arttırmak açısından önemli bir uygulama olacak .Vize beklemeden, bekletilmeden daha hızlı müşterilere ulaşılabilecek ve engelsiz bir şekilde rekabet edilebilir duruma gelecek.

  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama