İHRACATA DESTEK


Bu makale 2017-03-26 19:16:09 eklenmiş ve 752 kez görüntülenmiştir.
Ceylan Ümay Öğrü

İHRACATA DESTEK

    İhracatçıların merakla bekledikleri yeşil pasaport uygulaması resmen başladı. Dünyanın birçok farklı coğrafyalarına giden ihracatçılar için vize sıkıntısı artık olmayacak. İhracatçıya en çok zaman kaybettiren vize sıkıntısı ve bu gecikmeden kaynaklı ticari kayıplar artık sorun olmayacak. Çünkü yeşil pasaport ile vizesiz ya da kapıda online vize uygulamasıyla dünyadaki 160 ülkeye dolaşım serbestisi var.

   Yeşil pasaport; TBMM eski üyeleri, eski Bakanlar, devlet memurları  ve diğer kamu görevlilerine diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir ve artık ihracatçılara da verilecek.

   Bakanlar Kurulunun İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararına göre, son üç takvim yılı itibariyle yıllık ortalama ihracatı 1-10 milyon ABD doları arasında olan firmaların bir , 10 -25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25-50 milyon dolar arasında olanların üç ,50-100 milyon dolar arasında olan firmaların dört ve 100 milyon dolar üzerinde olan firmaların ise beş yetkilisine hususi damgalı pasaport verilecek. İhracatçılara yeşil pasaport 2 yıl süreyle verilecek eş ve çocukları bu haktan yararlanamayacak. Yeşil pasaport müracaatı İçişleri Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığınca belirlenen talep formu eksiksiz doldurulduktan sonra firmanın üyesi olduğu ihracatçı birliğine yapılacak. İhracatçı Birliği belgelerin eksiksiz olduğunu tespit ettikten sonra Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne sunulacak. Bölge Müdürlüğü onayı sonrasında pasaport müracaatı şahsen yapılacak.

    Hususi damgalı pasaport alan firma yetkilileri, bu pasaportu alma şartlarından herhangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması ya da pasaportun geçerlilik süresi içinde bu şartlardan herhangi birini kaybettiği tarihi izleyen 15 gün içinde yeşil pasaportunu iade etmek zorunda olacak. İade yükümlülüğünü yerine getirmediği takdirde 10 yıl süreyle hususi damgalı pasaport verilmeyecek.

     İhracatçıların uzun zamandır talep ettiği Yeşil Pasaport uygulamasını, Hükümetin devreye koyması ve gerçekleştirmesi ihracatçılar için ve tabi ki ekonomimizi kalkındıran dış ticaret için ,ihracatı arttırmak açısından önemli bir uygulama olacak .Vize beklemeden, bekletilmeden daha hızlı müşterilere ulaşılabilecek ve engelsiz bir şekilde rekabet edilebilir duruma gelecek.

  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri