hediye patlayan kutu

MALİ MÜŞAVİRLERİN SORUMLULUĞU ARTTI
Ceylan Ümay Öğrü

MALİ MÜŞAVİRLERİN SORUMLULUĞU ARTTI

Bu içerik 129 kez okundu.

MALİ MÜŞAVİRLERİN SORUMLULUĞU ARTTI

 

    Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Torba Yasa ile SGK mevzuatında çok önemli bir değişiklik oldu. Bu değişiklik özellikle muhasebeci ve mali müşavirleri yakından ilgilendiriyor. Muhasebecilere ciddi sorumluluk yükleniyor.

   Artık muhasebeci mali müşavirleri , işverenlerin sigortasız işçi çalıştırma ,defterini düzenli tutmama gibi kabahatlerinden sorumlu tutulmaya başlanacak. Şimdiye kadar olan uygulama şu şekildeydi; işveren adına hesabına yürütülen hizmetten işveren sorumlu idi, muhasebeci işveren vekili olarak kabul edilmiyordu ,uygunluktan sorumlu idi, doğruluktan sorumlu değildi. Ancak yeni getirilen düzenleme ile ;

   5510 sayılı Kanun gereği internet, elektronik ve benzeri ortamda Kuruma gönderilecek muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin defter ve kayıtlara ve bu kayıtların dayanağını teşkil eden belgelere uygun olmamasından işverenlerle birlikte yazılı sözleşme ile yetki verilmiş serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir de sorumlu olacak. Yani artık mali müşavirler, işverenlerin defter ve kayıtlarından, bordro, banka ödemeleri, faturalar gibi her türlü belgeden SGK’ya karşı müştereken ve müteselsilen sorumlu olacak. Kayıtların hem uygunluğundan hem de doğruluğundan sorumlu olacaklar.

   Müştereken ve müteselsilen sorumlu olmak; birden çok kimsenin bir borcun veya zararın (tamamının) ödenmesinden  hem kendi payı oranında sorumlu hem de zincirleme olarak tek başına sorumluluğu ifade ediyor. Bununla birlikte mali müşavirler hak ettikleri unvana sahip olacaklar artık bir ‘kanun adamı’ statüsündeler ve gereğini yerine getirecekler aksi halde sorumluluk doğrudan onların olacak. Öyle ki; SGK’nın cezaları çok ağırdır, asgari ücretin iki katından başlayıp arttırılarak cezalar mali müşavire yüklenebilecek .Sorumluluk artınca buna paralel olarak mali müşavirlerin hizmet karşılığında aldıkları ücretlerinde de mutlaka bir artış da söz konusu olacaktır.

   Bu sorumluluk değişikliği sahte sigorta bildirimleri, sahte işyerleri ,dolandırıcılık, kayıt dışılık gibi ekonomiyi kötü etkileyen olmaması gereken sızıntıları aza indirgemek ve önüne geçmek için yapıldığından şüphe yok. Bu düzenlemeyle birlikte artık aylık SGK bildirgelerini muhasebeci ve mali müşavirler verecek, kendisi de sorumlu olacağı için hiçbir muhasebeci sahte sigortalı, sahte işyeri gibi işlere girmeyecek kimse buna zorlayamayacak çünkü sorumluluk artık kendisinde ve sorumluluğun getirdiği saygınlık , mesleğinin ağırlığı ve kanuniliği genelleşmiş olacak ,artık mali müşavirler layık oldukları saygınlıktalar!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama