İBRANAME HAKKINDA


Bu makale 2017-04-09 18:26:52 eklenmiş ve 726 kez görüntülenmiştir.
Ceylan Ümay Öğrü

İBRANAME HAKKINDA

 

      Çalışma hayatında yaşanan sorunlardan bir tanesi  çalışanlardan işe girerken ya da çalışırlarken alınan , imzalatılan ibraname. İbraname ile işçi, tüm alacaklarını tahsil ettiğini ve işverenin kendisine borcu kalmadığını beyan eder.

       Ancak bazı işverenler ileride sorun yaşamamak adına ibranameyi işçilere işe girerken imzalatmakta ve bazı işçiler de işe girişin koşulu bu olduğundan dolayı işe girmek amacıyla bu evrakı imzalamaktadırlar. Bu tip ibranamelerin içeriği ve tarih kısmı boş bırakılmakta ve sadece işçinin imzası alınmaktaydı. Fakat Türk Borçlar Kanununa göre;

·       İbraname yazılı olmalıdır.

·       İbraname, sözleşme sona erdikten en erken 1 ay sonra imzalanmış olmalıdır.

·       İbra konusu alacağın türü ve miktarı açıkça belirtilmiş olmalıdır.

·       Ödeme noksansız yapılmış olmalıdır.

·       Ödeme banka kanalıyla yapılmış olmalıdır.

       Bu şartları taşımayan ibraname kesin olarak hükümsüz kabul ediliyor. İbranamede beyan edilen alacakların ödendiğini gösteren belgeler makbuz yerine geçiyor. Ancak bu ödemelerin banka kanalıyla gerçekleştirilmesi gerekir aksi halde hiçbir anlam ifade etmez.

       Türk Borçlar Kanunu 420’nci maddesinde ibraname uygulamasını somutlaştırmıştır; işçinin ibranameyi imzalamak için 1 ay beklemesini şart koymuştur. Bu işçinin lehine olan bir gelişmedir çünkü; işe iade davasının açılması için 1 aylık hak düşürücü süreyi işçiye kazandırmak işçiyi korumak açısından önemlidir. Yani işçi bir ay içerisinde  işe iade davası açıp açmayacağına karar verecek ve buna göre ibranameyi imzalayacaktır. Herhangi bir baskı altında kalmadan ibraname imzalama işlemi işçi tarafından gerçekleştirilecektir.

       Bu 1 aylık süre sadece ibranameyi imzalamak için şart konulmuştur. İşçinin hakkı olan ihbar tazminatı ve Kıdem tazminatının ibraname imzalanmadan da işveren tarafından ödemesinin yapılması mümkündür. Sonra ibranamede makbuzlarıyla birlikte belirtilebilir.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri