hediye patlayan kutu

İBRANAME HAKKINDA
Ceylan Ümay Öğrü

İBRANAME HAKKINDA

Bu içerik 88 kez okundu.

İBRANAME HAKKINDA

 

      Çalışma hayatında yaşanan sorunlardan bir tanesi  çalışanlardan işe girerken ya da çalışırlarken alınan , imzalatılan ibraname. İbraname ile işçi, tüm alacaklarını tahsil ettiğini ve işverenin kendisine borcu kalmadığını beyan eder.

       Ancak bazı işverenler ileride sorun yaşamamak adına ibranameyi işçilere işe girerken imzalatmakta ve bazı işçiler de işe girişin koşulu bu olduğundan dolayı işe girmek amacıyla bu evrakı imzalamaktadırlar. Bu tip ibranamelerin içeriği ve tarih kısmı boş bırakılmakta ve sadece işçinin imzası alınmaktaydı. Fakat Türk Borçlar Kanununa göre;

·       İbraname yazılı olmalıdır.

·       İbraname, sözleşme sona erdikten en erken 1 ay sonra imzalanmış olmalıdır.

·       İbra konusu alacağın türü ve miktarı açıkça belirtilmiş olmalıdır.

·       Ödeme noksansız yapılmış olmalıdır.

·       Ödeme banka kanalıyla yapılmış olmalıdır.

       Bu şartları taşımayan ibraname kesin olarak hükümsüz kabul ediliyor. İbranamede beyan edilen alacakların ödendiğini gösteren belgeler makbuz yerine geçiyor. Ancak bu ödemelerin banka kanalıyla gerçekleştirilmesi gerekir aksi halde hiçbir anlam ifade etmez.

       Türk Borçlar Kanunu 420’nci maddesinde ibraname uygulamasını somutlaştırmıştır; işçinin ibranameyi imzalamak için 1 ay beklemesini şart koymuştur. Bu işçinin lehine olan bir gelişmedir çünkü; işe iade davasının açılması için 1 aylık hak düşürücü süreyi işçiye kazandırmak işçiyi korumak açısından önemlidir. Yani işçi bir ay içerisinde  işe iade davası açıp açmayacağına karar verecek ve buna göre ibranameyi imzalayacaktır. Herhangi bir baskı altında kalmadan ibraname imzalama işlemi işçi tarafından gerçekleştirilecektir.

       Bu 1 aylık süre sadece ibranameyi imzalamak için şart konulmuştur. İşçinin hakkı olan ihbar tazminatı ve Kıdem tazminatının ibraname imzalanmadan da işveren tarafından ödemesinin yapılması mümkündür. Sonra ibranamede makbuzlarıyla birlikte belirtilebilir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama