Önyargıyı kırmak
Emre Ekici

Önyargıyı kırmak

Bu içerik 11 kez okundu.
Reklam

Önyargıyı kırmak

 

 

Hani ilk gördüğümüz kişi üzerinde hemen bir kanı oluştururuz. Onun bir hareketi bazen çok ters gelir bize, bazen de çok sevimli. İyi ve kötü yargısı oluşur hemen beynimizde. O bizim için ya iyidir, ya da kötü. İlk görüşte birini çok severiz, belki de hiç hoşumuza gitmez., hiç sevmeyiz onu. Peki doğrusu bu mudur?

Hiç düşünüyor muyuz o kişinin de bir insan olduğunu belki o gün, belki bir kaç saniye önce büyük bir olumsuzluk yaşamıştır, davranışlarına yansımıştır belki o olumsuzluk. Belki çok büyük bir sorunu vardır, kafası hep onunla meşguldür ve karşısındakini hiç görmüyordur bile. İşte o anda biz ona bir sıfat yakıştırırız ve öyle görmeye başlarız artık. Doğrusu bu mudur?

Bence  hiç doğru değil. İlk gördüğümüzde, kişiyi hiç bir yönüyle tanımadan ona bir sıfat yakıştırmak, sadece kendimizi yanıltmaktır bence.

Peki şöyle yapabilir miyiz?

Mesela ilk gördüğümüz insan. Ne iyisini biliyoruz onun, ne de kötüsünü. Biz ona bir 100 puan verelim ve onu tanıdıkça olumsuzluklarına eksi verip o puanı düşürelim ve olumlu yanlarına artı verip puanına yıldızlar ekleyelim. Yani onu tanıdıkça değerlendirelim. Yani insanı ilk gördüğümüzde sevelim. Belki kadim bir dost kazanacağız. Belki de en kestirmeden yolumuzu ayıracağız.  İşte o zaman biz yanılmamış olacağız, ona da haksızlık etmemiş olacağız. O kendi puanını kendisi vermiş olacak yani. Ve en önemlisi de biz ön yargımızı kırmış olacağız.

Ne dersiniz? Ön yargısız yaşamayı deneyelim mi?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi