hediye patlayan kutu

Üniversite bitirince ne olacak
Murat Yıldırım

Üniversite bitirince ne olacak

Bu içerik 121 kez okundu.

Enteresan bir ülkede yaşıyoruz… Özellikle son günlerde kimin ne olduğunu anlamakta sıkıntı çektiğimiz gibi birçoğunun ne iş yaptığını algılamakta da zorlanıyoruz.

Günümüz itibariyle üniversitede öğrenim gören öğrenci sayısı yaklaşık  5,5 milyon.  UNESCO verilerine göre 2011 yılında Türkiye'nin bürüt yüksek öğretim okullaşma oranı yüzde 61 olarak ifade edilmişti. Birleşik Krallık'ta bu oran yüzde 61, Almanya ve Fransa'da ise yüzde 57. Bu veriler ışığında Türkiye'nin bürüt okullaşma oranlarının Almanya'yı, Fransa'yı ve İngiltere'yi geçtiğini çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Üstelik 12 yıllık zorunlu eğitimle birlikte 2016-2017 yılından itibaren daha çok lise öğrencisi, üniversite talep edeceği için bütün bu oranların çok daha ileri gidebileceğini tahmin edebiliriz.

Evet sayı anlamında en gelişmiş Avrupa ülkelerini bile geride bırakmış durumdayız. Peki istihdam anlamında durum nedir, tahmin etmek çok zor değil. Bunu görmek için çok ciddi istatistiklere falan da gerek yok. Şu bir gerçek ki bu ülkede üniversiteler artık sadece eğitimli insanlar yetiştirmek için var. Yani bir nevi genel kültür ve bilgi aktaran kurumlar. Ki birçok üniversitenin neredeyse lise öğretmenleriyle eğitim verdiğini de düşünürsek farklı bir tartışmalı duruma da geçebiliriz ki yazımın amacı bu değil.

Bu ülkede sadece doktorlar, avukatlar ve bir nebze bilgisayar mühendisliklerinden mezun olan kişiler kendi alanlarında bir iş bulma imkanı yaşıyorlar. Bunların dışında kalan eğitimli ünivertise mezunu grup ya alakasız alanlarda çalışıyor ya da iş bulamıyor. En garantili meslek gibi görülen öğretmenlik bile hayal olmuş durumda. 4 yıllık fakülteyi bitiriyorsunuz, ardından pedagojik formasyon, ardından sınav üstüne sınav ve hepsinin sonucunda hiçbir yere atanamayan öğretmenler. Oysa bu ülkede yakın tarihte birçok ziraat mühendisliği bitiren kişi, formasyon alarak öğretmen oldular. Tarihle iç içe olan bir ülkede arkeologlar, antropologlar, fen edebiyat bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar, mühendisler, mimarlar vs iş bulamıyorlar. Çoğu itfaiyecilik hatta çöpçülük için bile başvuruyorlar ve bu durumda bile karşılarına torpil engeli çıkıyor.

Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Bin bir sıkıntıyla okuyan, meslek edinen yüz binlerce genç iş bulamıyorsa bu üniversitelerin çoğuna da gerek yok. Ya meslek liselerinin önemi kabullenilecek ya da işsizler ordusuna yenilerini eklemek için üç çocuk yapılmaya devam edilecek.

 

Not: Resmi rakamlar Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’dan alıntı yapılmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama