HAMİLE ÇALIŞANLAR İÇİN KURALLAR DEĞİŞTİ
Ceylan Ümay Öğrü

HAMİLE ÇALIŞANLAR İÇİN KURALLAR DEĞİŞTİ

Bu içerik 23 kez okundu.
Reklam

HAMİLE ÇALIŞANLAR İÇİN KURALLAR DEĞİŞTİ

Hamilelerin çalışma şartlarıyla ilgili yönetmelik değişti. Çalışma hayatının önemli yapı taşlarından olan kadın işgücünün bazı ‘özel’ durum olarak nitelendirilen hamilelik sürecinde çalışma hakları genişletildi ve esneklik getirildi.

Çalışma Bakanlığı’nın yayımladığı yönetmelikte hamile çalışanların hayatını kolaylaştıracak kurallar getirildi. Buna göre; işverenlerin hamile çalışanlar için bazı önlemler alması gerekiyor. Yönetmeliğe göre çalışanın gebelik ve emzirmeye başlama halinde işvereni bilgilendirmesi gerekiyor. Hamile çalışan bu durumu belgelendirdiği takdirde doğuma kadar geçen sürede gece çalışmalarına mecbur bırakılmayacak ve yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen 1 yıl boyunca gece çalıştırılması yasak hale getirilecek. Gebe veya emziren çalışan günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacak. Bu 7,5 saatin haricinde anne adaylarının doktor kontrolleri için sınırsız izinleri de var. Bu tedavi ve kontroller ne kadar sürüyorsa anne adayı o kadar ücretli izin kullanma hakkına sahip oluyor.

Yönetmelik işverenlerin bu şartlara uymaması halinde anne adayına tazminat ve haklı fesih hakkı veriyor ve işverenler kadın çalışanı işe alırken ya da işten çıkarırken hamileliği gerekçe olarak gösteremiyor, böyle yaptığı takdirde anne adayına yüksek tazminatlar ödemek zorunda kalıyor.

İşveren hamile çalışanlar için belli önlemler almak zorunda bunlar;

·       Gebe ve emziren çalışanın çalışma saatleri ve ara dinlenmeleri geçici olarak yeniden düzenlenir, gece ve günün erken saatlerine çalışma konulmaz.

·       Çalışma düzeni hamile çalışanın sağlığı düşünülerek düzenlenir.

·       Gebe ve yeni doğum yapmış çalışanın yalnız çalıştırılmaması esastır.

·       Hamile çalışanın stresli işlerde olamamasına özen gösterilir.

·       Gebe çalışanın;  ani darbelere, sarsıntılara, yüksek titreşime mazur kalacağı işlerde çalıştırılması yasaktır.

Tüm bu önlemler çalışan hamilelerin daha sağlıklı iş ortamlarında daha sürdürülebilir koşullarda çalışmasına olanak veriyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi