Öğrenciler yaşamını  bu sınavla belirliyor
Süreyya Uri

Öğrenciler yaşamını bu sınavla belirliyor

Bu içerik 4 kez okundu.
Reklam

 

İlköğretimden orta öğretime geçecek 1 milyon 174 bin 427 öğrenciyi okullara yerleştirecek TEOG sınavı  öğrencilere ter döktürüyor. İki gün yapılacak sınavlarda öğrenciler aldığı puana göre bir okula yerleşecek.

Aslında öğrencinin geleceğine yön veren sınav ÖSS gibi görünse de bana göre TEOG’un önemi daha büyük. Liselerde öğrenciler ya çok iyi bir eğitim alarak altyapısını güçlendirecek, geleceğe daha iyi hazırlanacak, ya da tam tersi.

Altyapı olmadan ÖSS’ye hazırlanmaya kalkanlar özel eğitim kapılarından istediklerini alamadan geri dönecek. Çünkü, altyapı olmayınca o açığı,  öğrencinin aynı performansıyla, özel dersler   kapatamayacak ve bu durum  gelecek yılların en büyük “KEŞKE”lerini oluşturacak.  Oluşturması da çok doğal zaten. Çünkü okuduğu okula göre bir yaşam biçimlenecek öğrencinin geleceğinde. Ya vasat bir üniversite okuyacak, iş bulma kaygısı yaşayacak, istediği gibi bir işte çalışamayacak.  Ya da kedisine bir kaç önemli meslekten birini kazandıracak bir üniversite okuyup iş kaygısı, ekonomik kaygı yaşamayacak, yaşam standardı orta veya üzerinde olacak.

Biraz moralimiz bozulabilir ama ne yazık ki gerçek böyle, ama her şey normal seyrinde, aynı performansta giderse böyle olacak...  Ya gitmezse? O da bizim elimizde..

MORALİNİZ BOZULMASIN, YAPACAK ŞEY VAR

Şimdi moralimizi hemen bozmayı bir kenara bırakıp, bugüne kadar kaybettiğimiz zamanı geri kazanmanın yollarını arayalım..

Öğrenci artık geçmişteki hatayı düşünüp moralini bozmak yerine, geleceğini nasıl planlaması gerektiğini düşünüp ilk adımı atmalı, bugüne kadar yaptıklarını bir kenara bırakıp, geleceğe daha sağlam adımlarla yürümeli.   Çünkü halen yapabileceği bir şeyler var. Aradaki açığı kapatmak için performansını yükseltir, ders çalışmak için bütün engellerden kurtulur, hedefini yüksek tutarsa başarı hemen önünde onu bekliyor aslında...

Peki bunu nasıl yapabilir? Çok kolay önce kendi eksiklerini, ders çalışırken nerede hata yaptığını gözden geçirecek. Bulabilirse mesele yok. O zaman yapacağı tek şey sorunun üstesinden nasıl geleceğini öğrenmek olacak. Bulamazsa da kendisine bu konuda yardım edebilecek eğitimcilerle hatta ne yakınındaki öğretmenleriyle konuşabilir. Eminim o öğretmenleri öğrencinin artık geleceğine çok değer verdiğini ve başarılı olmayı kafaya koyduğunu düşünürse,  buna inanırsa, bu yardımı da zevkle yapacaktır.

Bir de başarılı öğrencilerle konuşup onlardan görüş alabilir. Aslında bu konuşmalar kendisi için de önemli bir motivasyon oluşturabilir..

 

Daha çok düşünmeye gerek yok, çalışmak için hemen masanın başına geçebilirsin.. Çünkü bir tek azmin elinden bir şey kurtulamıyor.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi