E-TİCARET VERGİLENDİRİLİYOR
Ceylan Ümay Öğrü

E-TİCARET VERGİLENDİRİLİYOR

Bu içerik 7 kez okundu.
Reklam

E-TİCARET VERGİLENDİRİLİYOR

     Elektronik ticaretin vergilendirilmesinde hukuki altyapı oluşturuldu. Sayıları gün geçtikçe artan ve sürekli hale gelen e-ticaret şirketlerinin ülkemizde yapmış oldukları mal veya hizmet satışlarından elde edilen karlarına ilişkin vergilendirilmeleri söz konusu olacak. Maliye Bakanlığı’nın bu amaçla yaptığı çalışmada e-ticarette kullanılan ödeme sistemleriyle entegre bir izleme mekanizması altyapısı oluşturulduğu bildirildi.

       Bu tür şirketlerin ülkemizden gelir elde ettiği durumlarda ilgili şirketler ‘’fiili olarak işyeri kurmuş’’ gibi değerlendirilecekler. Dünyada örneği bulunan ve Türk hukukunda da yeri olan bir uygulama hayata geçirilecek. Türk mevzuatına göre ‘’dar mükellef’’ tanımına göre kanuni merkezi ya da iş merkezi Türkiye’de olmasa da şirketler Türkiye’deki faaliyetlerinden dolayı vergilendirilebiliyor. Dar mükellefler de Türkiye’de mevzuata uygun iş merkezi ya da kanuni merkezi bulunanlar gibi , kanunda sayılı kazançları nedeniyle bütün vergi ve yükümlülüklere tabi hale geliyor. Hukuki olarak ‘’fiili durumda bir işyeri kurulmuş ‘’sayılarak vergilendirilecekler. Bu amaçla uygulanacak yöntem ise ödeme sistemleriyle entegre bir izleme mekanizması oluşturulacak. Şirketlerin net olarak faaliyetleri ayrıştırılıp vergi sistemine göre vergilendirilecek.

      Kayıt dışı  işleyen sistemin kayıtlı hale gelmesi , elektronik ticaret yoluyla sipariş-ödeme-teslim kanallarının tam olarak kavranması kayıtlı olması ve bu amaçla banka ve diğer ödeme kanallarından bilgi alınarak e-ticaret işleminin bütün süreçleriyle ortaya konulmasına yönelik alt yapı hazırlığı son aşamaya getirildi.

    Türkiye içinde kurulmuş olan üretici ya da ticaret şirketlerinin e-ticaret kanalıyla satış yapmaları halinde elektronik fatura uygulaması büyük başarıya ulaştı, böylelikle kayıtlılık sağlandı. Ödeme ve fatura işlemlerinin elektronik ortamda olması Maliye tarafından sürecin takibini kolaylaştırdı. E-ticaretin vergilendirilmesiyle birlikte ticaretin kayıt altına alınması ve vergi gelirlerinin artması söz konusu olacaktır. Yerli üreticilerin haksız rekabetle mücadelesini kolaylaştıracaktır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi