DEĞİŞEMEYEN KIDEM TAZMİNATI
Ceylan Ümay Öğrü

DEĞİŞEMEYEN KIDEM TAZMİNATI

Bu içerik 8 kez okundu.
Reklam

   Kıdem tazminatı ile ilgili çalışmalar hala devam ediyor, işçilerin en büyük kazanımlarından biri olan kıdem tazminatının uygulama ve yararlanma yöntemleriyle ilgili değişiklik için çalışmalar sürüyor, ancak hala net bir karar verilmiş ya da işçi ve işveren sendikalarıyla görüşülmüş değil. Söylentiler var buna göre karşı çıkanlar , onaylayanlar var.Ne olacağıyla ilgili söylentiler şöyle;

     Öncelikle, hukuki bir terim olarak kıdem tazminatı; Belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre işyerince topluca ödenen para olarak tanımlanıyor. İşçi için Kıdem tazminatı ; haksız yere işten çıkarılması durumunda işçiye verilmesi gereken güvence, parasal karşılık ,işsiz kalması durumunda belli bir süre yaşamını idame ettirmesi için haklı kazancını kullanabilme güvencesi ve  tabi ki işverenin istediği gibi keyfi hareket etmeyip çalışanı işten çıkaramama zorunluğu…İşveren için ise külfet…

     Devlet erkanları Kıdem tazminatını ayrıca açılacak bir ‘’Fon’’a devretmeyi düşünüyor uzun zamandır bu konu üzerinde çalışılıyor modeller , yöntemler , fırtınalar kaoslar…Ne olduğu ya da ne olacağı ile ilgili kesin net bilgiler verilmediği gibi kapalı kapılar ardında konuşulduğu için herkes kendince yorumluyor.

 

    Bu fon nasıl olacak ?

     Çalışanın hak ettiği tazminatı işvereni değil, devlet-fon ödeyecek, böylece ödeme zorluğuna düşen işverenden alınamayan kıdem tazminatı vakaları ortadan kalkacak. Çalışanlar fonda biriken tazminat tutarlarını istedikleri zaman SGK’nın sitesinden görebilecekler. Mevcut uygulamaya göre ; bir işyerinden ayrılan çalışana işveren tarafından tazminatının verilmemesi durumunda işçi için bu hakkı yanıyordu ancak fon uygulamasıyla birlikte  her bir işyerindeki çalışma süresi karşılığı için fonda birikim olacağından tüm çalışma süresi için tazminat öngörülüyor.Yani fon sistemi İşverenin her işçi adına bir hesap açılmasını, işverenin her ay bu hesaba tazminat ödeneğini yatırmasını, hesapta biriken paranın yatırım araçlarında değerlendirilmesini, çalışanın buradaki birikimi takip edebilmesini içeriyor. Böylece çalışanın tazminatının garanti altına alınması, tazminatsız işten ayrılma  sorunuyla karşılaşmasının önlenmesi hedefleniyor. Kıdem tazminatı  çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında ödenmeye devam ederek, kazanılmış hakların korunacağı ifade ediliyor.

     Bunlar sadece söylentiler işçi-işveren sendikalarıyla masaya oturulmuş, konuşulmuş değil! Sendikalarla görüşüldükten sonra kesinliğe ulaşılacaktır. Her yenilik her değişiklik iyi ya da kötü olsa da endişe uyandırır çünkü insanlar alıştıkları şeye sıkı sıkıya bağlıdırlar. Alışkanlıklar zamanla insanların ilkeleri ,kuralları olur. Vazgeçmek sorun haline gelebilir. Hele ki şu belirsiz ortamda belirsiz bir şekilde ilerleyen ne olduğu olacağı açıklanmayan ama ‘’köklü değişiklik’’ olarak aksettirilen toplumun her kesimini ilgilendiren bu konuya ince noktamız ‘’Kıdem tazminatı’’na bir an önce açıklık getirilmeli. Şeffaf bir şekilde anlatılmalı ve kamuoyuna sunulmalıdır. Aksi halde şuan ki gibi bilgi kirliliğinden ve belirsiz gidişattan kurtulmamız mümkün değil. Kıdem tazminatı, belirsiz ekonomiden, yeterince rol çaldı!

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi