Karar yerinde ama  yapacak bir şey var
Emre Ekici

Karar yerinde ama yapacak bir şey var

Bu içerik 7 kez okundu.
Reklam

 

 

 

YGS sınavında 15 dakika mağdurları ile ilgili ÖSYM’nin verdiği karar gerçekten yerinde bir karar.

Sınava 15 dakika geç geldiği için alınmayan 117 kişi için yeni bir sınav yapılmış olsaydı; sınava giren diğer öğrencilerin mağduriyetine yol açacak bir sonuçla karşı karşıya kalınabilirdi. Sıralamanın yeniden yapılması büyük kargaşa yaratırdı bence. ÖSYM’nin verdiği kararı bu nedenle çok yerinde buldum.

Ancak bir ömürde 1 yıl çok önemli bir zaman. Gençlerimiz için de öyle tabi. Bu gençler bizim çocuklarımız. Hayatından bir yılını boşu boşuna heba etmemeleri için bu konuda yapılabilecek bir şey var mıdır diye düşündüm hep. 

Bence bir şey yapılabilir. Bu öğrenciler kaybettiklerini düşündükleri bir yılını yeniden kazanabilir. Onunla ilgili yeni bir düzenleme yapılabilirse..

Mesela ne yapılabilir?

Öğrenciler 2018 yılı YGS Sınavlarına katıldığında bir okula kayıt yaptırma hakkı kazanmaları halinde, kayıt yaptırdıkları okulda okurken, sınav hakları çoğaltılabilir.  Daha kısa sürede okulu bitirmeleri için onlara yeni fırsatlar sunulabilir. Onlar da biraz daha gayret ederse bir yılını yeniden kazanabilir.

Ya da onlara eğitimleri kolaylaştıracak fırsatlar sunulabilir. Mesela hiç bir koşul aranmadan geri ödemesiz burs verilebilir. Bu onları da ailelerini de ekonomik olarak rahatlatır.

Bir başka şey de onların 2017’de ödedikleri sınava giriş paraları girecekleri 2018 yılı sınavları için ödenmiş  kabul edilip onlardan yeniden para yatırmaları istenmez..

Bunlar benim düşüncelerim.. ÖSYM daha güzel kararlar verip sınava girenleri de mağdur etmeden, gecikenlerin mağduriyetlerini önleyebilir..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi