ARABULUCULUK  YASASI
Ceylan Ümay Öğrü

ARABULUCULUK YASASI

Bu içerik 10 kez okundu.
Reklam

ARABULUCULUK  YASASI

 

        İş davalarında zorunlu arabuluculuk getiren İş Mahkemeleri Kanunu tasarısı Meclis’e sevk edildi. Tasarıdaki  Arabuluculukla ilgili olan şeyler;

      Tasarıyla bireysel ve toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda , arabulucuya başvurulduğuna dair dilekçenin olması gerekiyor. Davacı ,arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılamadığına ilişkin tutanağın aslını veya bir örneğini dava dilekçesine eklemek zorunda olacak. Arabulucuya başvurmadan dava açıldığının anlaşılması üzerine herhangi bir işlem yapılmaksızın davanın, dava şartı yokluğu sebebiyle usulden reddine karar verilebilecek. İş kazası ve meslek hastalığından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davalarıyla ilgili olan davalarda ise arabulucuya başvurma zorunluluğu olmayacak.

      Arabulucu , yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde sonlandırılacak, Arabuluculuk ücreti ise iki tarafça eşit olarak karşılanacak .

         Taraflar arasındaki zorunlu arabuluculuk sistemi davaların boş yere uzatılmasının ve  mahkemelerin meşgul edilmesinin önüne geçecek ve uyuşmazlıklar kısa sürede çözüme ulaşacak.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi