hediye patlayan kutu

ÇKA’nın Adana tanıtımı
Murat Yıldırım

ÇKA’nın Adana tanıtımı

Bu içerik 119 kez okundu.

ÇKA’nın Adana tanıtımı

 

 

Adana’yı tanıtan sayısız tanıtım filmi izlemişizdir. Ancak hepsinin temel dayanağı aynıdır. Kebap tezgahı, Küçük Saat, gün batımında Sabancı Merkez Camii vs. Adana hep bu üçlemeden ibaretmiş gibi sanırsınız doğal olarak. Hadi siz kentin içindesinizdir, farklılıkları da görüyorsunuzdur ancak bu kente hiç gelmeyen birinin sırf bu tanıtım filmlerine dayanarak Adana hakkında edineceği kanı kebapla sınırlıdır.

Oysa bu kentin çok daha farklı çok daha modern bir yüzü de var. Bu kentte sadece Mayıs ayında yapılan etkinlikler birçok kentin bir yılda yapamayacağı kadar yoğundu. Çukurova Rock festivali, Bikap alışveriş günleri, Türkiye zumba master gibi birçok modern aktiviteye imza attı Adana. Ben istiyorum ki Adana tanıtımlarında işte kentin bu tarafı da olsun. Sadece kebap ve Taş Köprü’den ibaret olmasın bu kent. Sanatçısı olsun, sanat yönü olsun, cemiyet hayatı olsun….

Ben bunları düşünürken tesadüfen sosyal medyada bir Adana tanıtım filmi izledim. Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanmış. Kim çekti, kim kurguladı bilmiyorum. Ancak genel anlamda Çukurova Kalkınma Ajansı imzası taşıyan bu tanıtım filmini gerçekten beğendim. Emek verilmiş, klişelerden kaçınılmış, kentin her yönü her güzelliği usta bir yönetmenin elinden çıkmış. Adana’yı Adanalı gözüyle değil de bir turist gözüyle ele almış. Her ne kadar turist tiplemesi biraz abartılı olmuşsa da farklılık katmış, ilginç olmasını sağlamış. Yaşamaktan keyif alınacak bir kent olarak anlatılmış Adana.

Hoşuma gitti. Beğendim. Takdir ettim. Dilerim ki bundan sonra hazırlanacak tanıtımlar da artık kebap saplantısından uzaklaşıp bu kentin daha farklı ve modern yüzünü ele alsın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama