VERGİ VE TRAFİK CEZA İNDİRİMİ, SON GÜN 30 HAZİRAN!
Ceylan Ümay Öğrü

VERGİ VE TRAFİK CEZA İNDİRİMİ, SON GÜN 30 HAZİRAN!

Bu içerik 73 kez okundu.
Reklam

      Maliye, 7020 sayılı kanun genel tebliği yayınladı, vergi ve trafik cezası borcunda ciddi oranda indirim yapılacak. 27 Mayıs’ta çıkan; vergi, prim, trafik cezası borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkan tanıyan yasanın nasıl uygulanacağını Maliye Bakanlığı tebliğ yayınlayarak örnekleriyle açıkladı.

        Kanunla 73 milyarlık borç yapılandırılacak. Af, 31 Mart 2017 tarihinden önce kesilip kesinleşen ancak zamanında ödenmeyen borçları kapsıyor. Borçlular bağlı oldukları vergi dairesinden veya ‘’gib.gov.tr’’ internet adresinden 30 Haziran’a kadar başvuru yapabilecek. Yasayla, peşin ödemek isteyen faizden kurtulacak, bununla ilgili örnekte; Faiziyle birlikte 1435 liraya çıkan trafik cezasını ödemek için 30 Haziran’a kadar Maliye’ye başvuran kişi 897 lira ödeme yapacak. Yani 591 lira faizden ve 53 lira enflasyon farkından kurtulmuş olacak, MTV’nin ilk taksidi de bu faizsiz ödeme indirimine dahil edilecek, KDV beyannamesini zamanında vermeyenler de faizsiz ödeme indiriminden yararlanabilecekler.

        Vergi devletin en büyük gelir kaynağı… Zaman zaman bu gelirin oranlarını azaltarak ya da faizsiz ödeme imkanı sunarak  ya da cezai indirimler yaparak çalışanların ya da vatandaşların üzerindeki yükü hafifletmek tabi ki sosyal devlet anlayışının yegane kurallarından, gerekliliklerinden bir tanesidir. Ancak kesin çözüm değildir. Şöyle ki geçenlerde bu aflara rağmen vergi ödeme oranlarının düşmesi ve devletin gelir kaynağının beklenen oranda olmamasından dolayı, uzmanlar bu afların kısa süreli ekonomik rahatlamadan başka bir şeye yaramadığını, beklenen etkiyi yaratmadığını kısa süreli çözümler yerine kalıcı vergi politikalarıyla uzun vadeli kesin sonuçlara ulaşılabileceğini belirtiyorlar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"