hediye patlayan kutu

KATMA DEĞERİN TASFİYESİ
Ceylan Ümay Öğrü

KATMA DEĞERİN TASFİYESİ

Bu içerik 85 kez okundu.

 

    Ekonomik veriler birbiri ardına yayınlanırken, verilerdeki iyileşmeler sıralanırken ,yapılan teşviklerin geri dönüşümü  olumlanırken, bir araştırma şirketi Katma Değer Hareketi Derneği (KADED) 500 Kobi üzerinde ,hammadde ve ara malında dışa bağımlılığı araştıran bir rapor yayınladı. Çarpıcı sonuçlar var.

      Araştırmaya göre; KOBİ’lerin yüzde 10’u tamamen yerli hammadde ile üretim yaparken, kalan yüzde 90’ı yüksek oranda ithal hammadde kullanıyor. Bu da ülkemizdeki üretim yapısının katma değer üretirken, yüksek oranda katma değerin dışarıya aktarıldığını gösteriyor .

     Demir-çelik, otomotiv, tekstil elektrik-elektronik, enerji ,inşaat, kozmetik ve bilişim alanlarında üretim yapan kuruluşlarla birebir  ziyaretle hazırlanan raporda; firmaların yüzde 10,6’sı üretimde hiç yerli girdi kullanmıyor. Yüzde 9’unda girdinin yarısından fazlası, yüzde 62’sinde ise  yüzde 70’ten fazlası ithal girdiyle üretiliyor. Tamamen yerli hammadde kullananların oranı yüzde 10,2. Araştırmada Türkiye’nin dev sektörü arasındaki Demir-Çelik sektörünün büyük ölçüde ithal hurdaya bağlı olduğunu görüyoruz. Bu da yüksek oranda boş kapasiteyi ve düşük katma değeri beraberinde getiriyor ve bir diğer dev sektörümüz olan otomotiv sektörünün ise ithal ara malı girdisiyle ve tabi ki montaj sanayiyle üretilmesi, gerekenden daha düşük bir katma değer sonucunu doğuruyor.

     Türkiye’de uygulanan sanayi kalkınma modeli , emeğe dayalı hafif sanayi ve montaj ağırlıklı olduğundan katma değerin düşük olmasına neden oluyor. Bunu arttırmak için yatırım teşviklerinin ve yatırımcıların, AR-GE çalışmaları, konsolidasyon, ileri teknoloji, farklı tasarımlar ve ürün modelleri üzerinde yoğunlaşmaları  gerekiyor.

 

     Katma değer; üretimde girdi ile çıktı arasındaki fark yani bir malın üretiminde kullanılan girdinin maliyeti ile üretildikten  sonra o malın değeri arasındaki fark… Burada değer parasal değerdir. Araştırmada  ülkemizde üretimde kullanılan girdilerin çok az bir kısmı yerli girdilerle sağlanırken büyük çoğunluğu dış ülkelerden girdi –ara mal satın almak koşuluyla gerçekleştirilmekte bu da katma değerimizin bile dışa bağımlı olduğunu göstermektedir. Ekonomik büyüme katma değere yapılan ek ilavelerdir yani üretimdir. Bu üretimi gerçekleştirirken üretim için gerekli olan hammaddeyi dışardan satın alırsan o ürettiğin malı dışarıya satmanın çok da bir anlamı olmuyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama