KATMA DEĞERİN TASFİYESİ


Bu makale 2017-06-10 16:22:13 eklenmiş ve 751 kez görüntülenmiştir.
Ceylan Ümay Öğrü

 

    Ekonomik veriler birbiri ardına yayınlanırken, verilerdeki iyileşmeler sıralanırken ,yapılan teşviklerin geri dönüşümü  olumlanırken, bir araştırma şirketi Katma Değer Hareketi Derneği (KADED) 500 Kobi üzerinde ,hammadde ve ara malında dışa bağımlılığı araştıran bir rapor yayınladı. Çarpıcı sonuçlar var.

      Araştırmaya göre; KOBİ’lerin yüzde 10’u tamamen yerli hammadde ile üretim yaparken, kalan yüzde 90’ı yüksek oranda ithal hammadde kullanıyor. Bu da ülkemizdeki üretim yapısının katma değer üretirken, yüksek oranda katma değerin dışarıya aktarıldığını gösteriyor .

     Demir-çelik, otomotiv, tekstil elektrik-elektronik, enerji ,inşaat, kozmetik ve bilişim alanlarında üretim yapan kuruluşlarla birebir  ziyaretle hazırlanan raporda; firmaların yüzde 10,6’sı üretimde hiç yerli girdi kullanmıyor. Yüzde 9’unda girdinin yarısından fazlası, yüzde 62’sinde ise  yüzde 70’ten fazlası ithal girdiyle üretiliyor. Tamamen yerli hammadde kullananların oranı yüzde 10,2. Araştırmada Türkiye’nin dev sektörü arasındaki Demir-Çelik sektörünün büyük ölçüde ithal hurdaya bağlı olduğunu görüyoruz. Bu da yüksek oranda boş kapasiteyi ve düşük katma değeri beraberinde getiriyor ve bir diğer dev sektörümüz olan otomotiv sektörünün ise ithal ara malı girdisiyle ve tabi ki montaj sanayiyle üretilmesi, gerekenden daha düşük bir katma değer sonucunu doğuruyor.

     Türkiye’de uygulanan sanayi kalkınma modeli , emeğe dayalı hafif sanayi ve montaj ağırlıklı olduğundan katma değerin düşük olmasına neden oluyor. Bunu arttırmak için yatırım teşviklerinin ve yatırımcıların, AR-GE çalışmaları, konsolidasyon, ileri teknoloji, farklı tasarımlar ve ürün modelleri üzerinde yoğunlaşmaları  gerekiyor.

 

     Katma değer; üretimde girdi ile çıktı arasındaki fark yani bir malın üretiminde kullanılan girdinin maliyeti ile üretildikten  sonra o malın değeri arasındaki fark… Burada değer parasal değerdir. Araştırmada  ülkemizde üretimde kullanılan girdilerin çok az bir kısmı yerli girdilerle sağlanırken büyük çoğunluğu dış ülkelerden girdi –ara mal satın almak koşuluyla gerçekleştirilmekte bu da katma değerimizin bile dışa bağımlı olduğunu göstermektedir. Ekonomik büyüme katma değere yapılan ek ilavelerdir yani üretimdir. Bu üretimi gerçekleştirirken üretim için gerekli olan hammaddeyi dışardan satın alırsan o ürettiğin malı dışarıya satmanın çok da bir anlamı olmuyor.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri