Eğitim-Öğretim dönemi kapandı
Ceylan Ümay Öğrü

Eğitim-Öğretim dönemi kapandı

Bu içerik 18 kez okundu.
Reklam

 Eğitim-Öğretim dönemi kapandı. Öğrenciler tatile girdi ,karneler beklenildiği gibi oldu ya da olmadı. Bence sorun değil ailelerin beklentileri her zaman yüksektir çünkü onlara göre çocukları en iyisini yapabilmeli başarabilmedir. Nedeni apaçık ortada o ebeveynler çocukları için çalışıyorlardır. Bu hep böyledir; ancak çocuklar her zaman  anne ve babalarının istediği gibi başarılı öğrenci olamazlar ya da olmak istemezler amaçları , yetenekleri ,yönelimleri farklıdır her aile bireyinin bunu iyi kavrayıp tahlil edip yorumlaması gerekir ve buna göre çocuklarımıza gençlerimize davranmamız gerekir

Okullar kapandı ama sınav dönemi başladı maraton bitmedi önce KPSS  sınavı yapıldı ve 17 Haziran itibariyle sonuçlar açıklandı. Üniversite mezunları ve memurluk hayali olanlar bunun için çalışıp mücadele edenler umarım istedikleri puanı alırlar ama ülkemizde istenilen puana erişmek pek bir işe yaramıyor. Biliyorsunuz ki kontenjan açılmıyor. Her bölüme eşit düzeyde kontenjan dağılımı  yapılmıyor ve binlerce insan mağdur ediliyor, umarım çözüm bulunur diyeceğim ama hiçbir zaman çözümlü hale gelmeyeceğini de biliyorum. Çünkü memuriyete talep fazla ve bu fazlalık kadar kurumlarda açık pozisyon yok  ama yine de  daha adaletli şekilde kontenjan dağılımı yapılabileceğini düşünmekteyim.

 

Ve LYS  sınavları başladı ilk aşaması olan YGS sınavı 12 Mart 2017 tarihinde yapılmıştı ve bu sınavlardan en az birinden 180 puan  alan kişiler LYS sınavına girme hakkı kazanmışlardı. Ve neticede 10 Haziran 2017 de LYS sınavının ilk aşaması  Sosyal Bilimler sınavı, 11 haziran 2017 tarihinde Matematik sınavı ve 17 Haziran tarihinde  Fen bilimleri ve yabancı dil sınavı 18 Haziran’da ise maratonun son koşusu Edebiyat ve Coğrafya sınavları olacak umarım istenilen sonuçlar elde edilir ama yine aileler; sevgili aileler, çocuklarımızın bu genç beyinlerimizin üzerine gitmeyelim. Eğitimli olmak herkesin hakkıdır ancak bu sadece üniversite mezuniyetiyle olacak bir şey değildir. Çevremizde üniversite mezunu olup güzel Türkçemizi doğru kullanamayıp derdini anlatamayan ve ülkece derdimize çare bulamayan onlarca  insan var… Aslında  eğitimli olup da şöyle böyle diyebileceğimiz çok insan var. Bu yüzden önce karşımızdakilerin insan olduğunun duygu, düşünce ve en önemlisi kullanmaları gereken bir beyinleri olduğunun bilincine varıp çocuklarımızı, gençlerimizi acımasız eleştirilerden uzak tutalım.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi